Dietetyka KrupaMed Zabrze
- Chcesz pozbyć się złych nawyków żywieniowych i zacząć zdrowo się odżywiać?
- Cierpisz na zaburzenia żywienia?
- Jesteś sportowcem i potrzebujesz diety, która pomoże Ci osiągać lepsze wyniki?
Nasz zespół
Wiktoria Staśkiewicz
dietetyk kliniczny, dietetyk sportowy
W zawodzie dietetyka pracuje już 7 lat, w tym przez 3 lata jako dietetyk piłkarski. Jest również doktorem nauk o zdrowiu, dzięki czemu potrafi holistycznie spojrzeć na zdrowie pacjenta.
Sylwia Jaruga
dietetyk kliniczny, psychodietetyk
Od 7 lat pracuje na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach na stanowisku adiunkta, a przez 4 lata pracowała jako dietetyk kliniczny w gabinecie i sanatorium. Skutecznie pomaga swoim pacjentom pozbyć się złych nawyków żywieniowych oraz pokonać zaburzenia żywienia.
Obszary dietetyki, w których się specjalizujemy:
Dietetyka kliniczna
- zespół jelita drażliwego
- alergia pokarmowa
- celiakia
- IBS
- SIBO
- i wiele innych.
- choroby tarczycy
- choroby układu sercowo-naczyniowego
- cukrzyca
- insulinooporność
- choroby autoimmunologiczne
- dna moczanowa


Psychodietetyka
- zrozumiesz swoje ciało
- odkryjesz swoje złe nawyki żywieniowe, poznasz ich przyczynę oraz oduczysz się ich
- pokonasz zaburzenia żywienia takie jak anoreksja czy bulimia.
Dietetyka sportowa
- poprawisz wyniki sportowe
- zwiększysz możliwości wysiłkowe organizmu,
- zmniejszysz ryzyko powstania kontuzji wynikających z niedostosowania diety do wysiłku,
- zmienisz proporcje składu masy ciała.

Jak przebiega pierwsza wizyta?

Etap I Rozmowa
Opowiesz, co skłoniło Cię do skorzystania z pomocy dietetyka, jakie są Twoje cele i oczekiwania. Otrzymasz odpowiedź na wszystkie pytania dotyczące współpracy.

Etap II Analiza Składu Masy Ciała
Dzięki analizie dowiesz się, czy Twój organizm posiada odpowiednią zawartość tkanki mięśniowej i jakie jest jego zapotrzebowanie energetyczne. Poznasz też procentową zawartość tkanki tłuszczowej, kostnej oraz wody w organizmie.

Etap III Wywiad
Specjalista przeprowadzi z Tobą wywiad zdrowotny i żywieniowy oraz omówi aktualny styl życia. Warto przynieść ze sobą wyniki badań oraz listę przyjmowanych leków/suplementów.

Etap IV Kolejna wizyta
Na pierwszej wizycie ustalona zostanie data kolejnego spotkania, na którym otrzymasz opracowany plan ze wskazówkami.
Co zawiera opracowany plan żywienia?








Podczas rejestracji podaj nazwisko dietetyka, do którego chcesz zostać umówiony. Jeśli nie jesteś zdecydowany, do którego specjalisty masz się kierować, to powiedz nam:
- jak możemy Ci pomóc,
- jakich efektów oczekujesz od pracy z dietetykiem
- oraz podaj jednostki chorobowe, jeśli z jakimiś się zmagasz.
Jak przebiega pierwsza wizyta?
Dietetyk Zabrze
Jak umówić się na wizytę?
Możliwość zapisania się na wizytę jest bardzo prosta, należy umówić się telefonicznie pod numerem 669 894 361.
W poradni przyjmuje dr Sylwia Jaruga‑Sękowska, która specjalizuje się w dietetyce klinicznej i psychodietetyce, oraz mgr Wiktoria Staśkiewicz – dietetyk kliniczny i sportowy.
Podczas rejestracji należy podać nazwisko dietetyka, do którego chcecie zostać Państwo umówieni. Ponadto prosimy o podanie celu wizyty oraz informacji na temat jednostek chorobowych, pozwoli to dopasować specjalistę do potrzeb pacjenta.
Dzienniczek
Przed pierwszą wizytą zaleca się przygotowanie dzienniczka żywieniowego z kilku ostatnich dni (minimum 3 dni – dwa dni robocze oraz jeden dzień wolny od pracy). Sposób żywienia w dni wolne od pracy może się znacząco różnić (np. liczba posiłków lub pory spożywania posiłków), dlatego jest to szczególnie istotne.
Dzienniczek żywieniowy ułatwi ocenę dotychczasowego sposobu żywienia co pozwoli na lepsze dostosowanie zaleceń do rytmu życia pacjenta. Mogą Państwo skorzystać z przykładowego dzienniczka żywieniowego, który został dołączony do wiadomości.
Proszę pamiętać, że dobrze przygotowany dzienniczek powinien zawierać informacje dotyczące godziny spożycia posiłku, z czego składał się posiłek oraz jego objętości. Dodatkowo ważne jest oszacowanie ilości spożywanych płynów (np. woda, herbata, kawa), a także należy uwzględnić wszelkie przekąski.
Nie należy wprowadzać żadnych zmian w dotychczasowym sposobie żywienia.
Analiza składu masy ciała
W trakcie wizyty zostanie przeprowadzona analiza składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej.
Podczas analizy uzyskane zostaną informację dotyczące zawartości w organizmie tkanki tłuszczowej, masy mięśniowej, wody, masy kostnej oraz innych parametrów, które pomogą określić cel współpracy.
Aby uzyskać jak najbardziej dokładny pomiar należy zastosować poniższą procedurę:
- Istnieje bezwzględny zakaz wykonywania badania metodą bioelektrycznej impedancji u osób z rozrusznikami serca, urządzeniami elektrycznymi w jamie brzusznej typu „Ability” (może rozprogramować rozrusznik i inne urządzenia). Ponadto przeciwwskazaniem jest wykonywanie analizy u kobiet w ciąży.
- Do badania najlepiej przystąpić na czczo lub min. 2-3 godziny po posiłku
- Najlepiej wykonywać badanie o stałej porze.
- Aby pomiar był jak najbardziej dokładny należy być po wypróżnieniu się, przed wysiłkiem, nie bezpośrednio po kąpieli lub prysznicu.
- Analiza wykonywana jest z wykorzystaniem elektrod pomiarowych, z tego względu należy mieć gołe stopy bez rajstop i skarpetek, dłonie i stopy nie mogą być posmarowane kremem lub balsamem.
- Kobiety podczas miesiączki nie powinny mieć wykonywanych badań ze względu na ich niewiarygodny wynik związany ze zmianą nawodnienia organizmu.
Dietetycy dołożą wszelkich starań, aby wizyta przebiegała w miłej i przyjaznej atmosferze, po to, żeby Państwu pomóc, dać profesjonalną opiekę oraz wsparcie i ułatwić osiągnięcie celu. Pierwsza wizyta składa się z kilku etapów, z tego powodu czas jej trwania wynosi średnio 60 minut.
W pierwszym etapie wizyty zostanie przeprowadzona krótka rozmowa o tym, co skłoniło Panią/Pana do skorzystania z usług dietetyka, jakie są Państwa oczekiwania oraz otrzymają państwo odpowiedź na pytania dotyczące współpracy.
Kolejnym etapem jest wykonanie analizy składu masy ciała metodą bioimpedancji elektrycznej i omówienie jej wyników. Dietetyk na podstawie wydruku opowie o tym, co oznaczają poszczególne parametry, wskaże które są prawidłowe, a które należy zmodyfikować. Dzięki temu badaniu dowiedzą się Państwo między innymi, czy Państwa organizm posiada odpowiednią zawartość tkanki mięśniowej, jakie jest Państwa zapotrzebowanie kaloryczne oraz określi procentową zawartość tkanki tłuszczowej.
W następnej kolejności specjalista przeprowadzi wywiad zdrowotny i żywieniowy oraz omówi z pacjentem aktualny styl życia. Warto przynieść ze sobą wyniki badań oraz listę przyjmowanych leków/suplementów, które pozwolą szerzej spojrzeć na stan zdrowia oraz odpowiednio dostosować program żywieniowy.
Podstawowe wyniki badań:
- morfologia krwi,
- CRP,
- lipidogram (trójglicerydy, cholesterol, HDL, LDL),
- próby wątrobowe (AST, ALT, GGTP),
- kwas moczowy,
- glukoza na czczo,
- insulina na czczo,
- badania tarczycy (głównie TSH, ale przydatne są również fT3, fT4, anty-TPO),
- poziom witaminy D
Dodatkowe:
- krzywa insulinowa,
- krzywa cukrowa,
- kreatynina, kwas moczowy,
- poziom żelaza i ferrytyny
- kortyzol
- testy na nietolerancje pokarmowe.
Proszę pamiętać, że rodzaj badań jest zależny od stanu zdrowia, istotna jest jednostka choroba z którą zmaga się pacjent. Diagnostyką i interpretacją zaburzeń zdrowotnych zajmuje się lekarz, natomiast dla dietetyka są to dodatkowe informacje dotyczące funkcjonowania organizmu.
Pytania zadane Państwu podczas wizyty pozwolą dobrać odpowiedni sposób pracy oraz jak najdokładniej spersonalizować Państwa plan żywienia. Dietetyk uwzględni pytania dotyczące dotychczasowego stylu życia, stanu zdrowia, przebytych chorób, stosowanych leków, preferencji smakowych i możliwości czasowych. Bardzo ważna jest dokładność w udzielnych odpowiedziach, ponieważ ma ona wpływ na skuteczność opracowanych zaleceń.
Wstępna analiza dzienniczka żywieniowego oraz badań nastąpi w trakcie wizyty jednak szczegółowa interpretacja i analiza wszystkich uzyskanych informacji nastąpi później, podczas opracowywania planu żywienia. Z tego względu nie otrzymają Państwo diety na pierwszej wizycie.
Podczas pierwszej wizyty ustalona zostanie data następnego spotkania, na którym otrzymacie Państwo opracowany plan wraz ze wszystkimi wskazówkami oraz będziecie mogli zadać pytania dotyczące swojej diety.
Czas drugiej wizyty jest zdecydowanie krótszy i wynosi około 20 minut.
Jak wygląda opracowany plan żywienia?
Plan żywienia zawiera kilkadziesiąt stron, które będą zawierały informację przedstawione w postaci tabeli, rysunków i opisów dotyczących dotychczasowego oraz zaplanowanego żywienia. Ocenie zostanie poddana zawartość białek, tłuszczy i węglowodanów oraz zawartość energii, wskazane zostaną błędy żywieniowe oraz ich powiązanie ze składem masy ciała.
Plan żywienia obejmuje również wydruk analizy składu masy ciała z dokładnym opisem poszczególnych parametrów. Indywidualnie dopasowana dieta zawiera schematy posiłków oraz konkretne propozycję potraw, które można wykorzystać w swoim codziennym żywieniu (około 50 różnych propozycji).
Dodatkowo zaplanują Państwo z osobą prowadzącą zadania do wykonania, które będą pomocne w osiągnięciu celu. Każdy plan żywienia jest dostosowany indywidualnie do potrzeb pacjenta. O skuteczności diety decyduje możliwość stosowania jej przez dłuższy, określony czas, jeżeli jest ona dopasowana do potrzeb klienta to zdecydowanie łatwiej jest wdrożyć ją w życie i uzyskać oczekiwane efekty.
Jak przebiega wizyta kontrolna?
Wizyta kontrolna ma na celu sprawdzenie efektywności diety. Termin wizyty ustalany jest indywidualnie w zależności od potrzeb pacjenta, czas trwania konsultacji to 30 minut.
Na każdej wizycie kontrolnej zostanie wykonana analiza składu masy ciała, która pokaże w jaki sposób kształtują się parametry po wprowadzeniu zmian w żywieniu.
Wizyty kontrolne motywują do dalszej pracy oraz są stworzone do po to, by specjalista mógł udzielić Państwu odpowiedzi na pytania, które pojawią się podczas stosowania diety.
Podczas spotkań zdobędą Państwo wiedzę, dotyczącą zasad racjonalnego odżywiania dzięki czemu z czasem będą Państwo samodzielnie podejmować dobre decyzję dotyczące swojego żywienia i nie będą Państwo potrzebowali wsparcia dietetyka. To jest cel całego procesu współpracy dietetyka i pacjenta.