Ostrogi piętowe
Co to jest ostroga piętowa?
Ostroga piętowa to inaczej zapalenie powięzi piętowej. Spowodowana jest przez przeciążenie rozcięgna podeszwowego, które przebiega od guza piętowego do paliczków palców i jest odpowiedzialne za utrzymywanie łuku podłużnego stopy.
Przyczyny ostrogi piętowej to m.in.:
- nadwaga lub otyłość,
- nieodpowiednie obuwie,
- przeciążenie stopy w wyniku uprawiania sportu lub pracy fizycznej,
- choroby metaboliczne, takie jak cukrzyca,
- uraz stopy,
- deformacje stopy.
Ostrogi piętowe występują najczęściej u osób dorosłych w wieku 40 – 60 lat. Co ciekawe kobiety chorują na ostrogi piętowe dwa razy częściej niż mężczyźni.
Zobacz film o tym jak działa fala uderzeniowa
Objawy ostrogi piętowej
Najczęstszym objawem ostrogi piętowej jest ból pięty lub śródstopia, który pojawia się o poranku, po wstaniu z łóżka. Może być również odczuwany podczas chodzenia, biegania czy stania, po dłuższej aktywności zmniejsza się, aby pod koniec dnia znów zyskać na intensywności.
Zazwyczaj ból jest ostry i kłujący. W niektórych przypadkach ostroga piętowa może powodować również obrzęk i zaczerwienienie pięty. Na chorobę tę mogą również wskazywać inne objawy, takie jak: trudności w chodzeniu, ograniczenie ruchomości stopy, sztywność pięty.
Symptomy te są sygnałem, by udać się do ortopedy, który zdiagnozuje schorzenie oraz zaleci odpowiednie postępowanie. Jak zatem pozbyć się ostrogi piętowej?
Ostroga piętowa — leczenie
Leczenie ostrogi piętowej zależy od stopnia nasilenia dolegliwości. W przypadku łagodnych dolegliwości można stosować leczenie zachowawcze, które obejmuje:
- odpoczynek,
- stosowanie leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych,
- fizjoterapię,
- wkładki ortopedyczne do butów.
Jak leczyć ostrogę piętową dzięki fizjoterapii? Jedną z częściej stosowanych metod jest fala uderzeniowa. Wykorzystuje fale akustyczne o wysokiej energii do łagodzenia bólu i stanu zapalnego. Zabieg ten działa poprzez:
- przyspieszenie regeneracji tkanek,
- zwiększenie przepływu krwi,
- stymulowanie produkcji kolagenu,
- redukcję stanu zapalnego, a co za tym idzie zmniejszenie bólu,
- rozproszenie osadów wokół pięty.
Fala uderzeniowa na ostrogę piętową jest bezpieczną i skuteczną metodą leczenia tego schorzenia. Może być stosowana w połączeniu z innymi metodami leczenia, takimi jak leki przeciwbólowe i przeciwzapalne czy wkładki ortopedyczne. Rozbijanie ostrogi piętowej ultradźwiękami jest skuteczne u około 70% pacjentów.
Zazwyczaj zaleca się wykonanie od 3 do 6 zabiegów fali uderzeniowej na ostrogi w odstępach tygodniowych. Każdy z nich trwa około 15 minut i w ich czasie niektórzy z pacjentów odczuwają lekki ból lub dyskomfort. Po zabiegu fali uderzeniowej także mogą doskwierać dolegliwości bólowe, czasem pojawia się także obrzęk, ale objawy te nie są powodem do niepokoju. Zazwyczaj ustępują one w ciągu kilku dni.
Jak działa na ostrogi fala uderzeniowa? Jakie efekty daje? Często pacjenci cieszą się zmniejszeniem bólu. Dodatkowo maleje stan zapalny związany ze schorzeniem, co pozwala na poprawę funkcjonowania — pacjenci zauważają, że chodzenie staje się łatwiejsze, mniej bolesne, dochodzi do poprawy mobilności. Ponadto fala uderzeniowa pozwala na przyspieszenie regeneracji uszkodzonej tkanki.
Jak można sobie pomóc przy ostrodze piętowej - ćwiczenia na ostrogę piętową
Uzupełnieniem terapii, leczenia ostrogi piętowej w gabinecie fizjoterapeuty mogą być ćwiczenia, które wykonasz samodzielnie. Na filmiku fizjoterapeuta z gabinetu Krupa Med w Zabrzu pokazuje ćwiczenia na ostrogę piętową i wyjaśnia jak je poprawnie wykonywać.
Czym grozi nieleczona ostroga piętowa?
Wiedząc, jakie zabiegi na ostrogę piętową warto zastosować, trzeba także mieć świadomość, czym grozi nieleczone schorzenie. Przede wszystkim ból może stać się przewlekły i znacząco utrudniać funkcjonowanie.
Nieleczona ostroga piętowa może prowadzić do ograniczenia ruchomości stopy, co często utrudnia chodzenie, bieganie czy wykonywanie innych czynności, które wymagają ruchu stopy. Przez to dojść może do zmian w układzie ruchu, takich jak zaburzenia chodu czy wady postawy. W związku z tym zachodzą zmiany w nawykach ruchowych, np. unikanie chodzenia czy biegania, co może prowadzić do innych problemów zdrowotnych.
W przypadku wystąpienia objawów ostrogi piętowej, takich jak ból pięty, obrzęk czy sztywność, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem ortopedą. Wczesna diagnostyka i leczenie mogą pomóc w uniknięciu powikłań.
Ból stopy Cię ogranicza? Zdiagnozuj problem i rozpocznij leczenie
Rehabilitacja w KrupaMed – zapisz się już teraz!
Masz już dosyć przewlekłego bólu? Chcesz wrócić do aktywności fizycznej? Umów się na rehabilitację w Zabrzu w KrupaMed.
Zadzwoń do nas!
Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.