Masaż leczniczy

Masaż może stanowić doskonałą formę relaksu, ale także metodę na radzenie sobie z wszelkiego rodzaju dolegliwościami, w tym także silnymi bólami, które znacząco utrudniają funkcjonowanie.

Zadzwoń i zarezerwuj termin!

W przypadku dolegliwości bólowych najlepiej zdecydować się na masaż leczniczy, który w dużej mierze czerpie z jego klasycznej odmiany, jednak w znacznym stopniu skupia się na obszarze, który jest problemem dla pacjenta. Zabieg może być wykonywany na klasycznym stole do masażu, przystosowanym krześle lub klęczniku. Polega na ręcznej stymulacji tkanek przez skórę. Co ważne, masaż leczniczy może być bolesny.

Czym jest masaż leczniczy? Kto powinien z niego skorzystać?

Zazwyczaj gabinet masażu leczniczego odwiedzają osoby, które borykają się z wszelkiego rodzaju bólami (szyi, barków, pleców), po kontuzji, ze wzmożonym lub obniżonym napięciem mięśniowym. Warto zaznaczyć, że sprawdza się on dobrze jako rehabilitacja po urazach oraz osób niepełnosprawnych. Ponadto masaż  można wykonywać w przypadku dolegliwości reumatycznych, oraz jako fizjoterapia po udarach. Jest doskonałym zabiegiem dla osób, którym dokucza uczucie sztywności stawów, pracujących długo w pozycji siedzącej lub innej wymuszonej, a także ciężko fizycznie. Masaż leczniczy kręgosłupa doskonale sprawdzi się w przypadku bólów przeciążeniowych, a także rwy kulszowej. Co ważne, masaż lecznicy w Zabrzu, jest przeznaczony także dla osób, które borykają się z nadmiernym stresem oraz depresją lub innymi schorzeniami psychicznymi.

Korzyści, które daje masaż zdrowotny

Efekty, które daje masaż leczniczy, zazwyczaj odpowiadają problemowi, z jakim zgłasza się pacjent. Dzięki poprawie przepływu krwi i chłonki w organizmie oraz przyspieszeniu regeneracji komórek, a także lepszemu odżywieniu i dotlenieniu mięśni możliwe są:

 • zminimalizowanie lub kompletne zredukowanie bólu,
 • podniesienie progu bólu,
 • przywrócenie prawidłowego napięcia mięśni i tkanek,
 • szybsza regeneracja mięśni,
 • zmniejszenie nadwrażliwości punktów spustowych na ciele,
 • zmniejszenie obrzęków,
 • szybsze wchłanianie się krwiaków,
 • uelastycznienie blizn i usunięcie zrostów.

Ponadto masaż zdrowotny doskonale wpływa na skórę, ponieważ pozwala na usunięcie martwego naskórka, poprawia działanie gruczołów łojowych i potowych oraz wpływa pozytywnie na jej odżywienie.

Techniki masażu leczniczego

Fizjoterapia poprzez masaż klasyczny może być przeprowadzona na kilka sposobów. Co do zasady wyróżnia się 7 najpopularniejszych, najczęściej stosowanych technik. Zalicza się do nich:

 • głaskanie,
 • oklepywanie,
 • rozcieranie,
 • ugniatanie,
 • wałkowanie,
 • wibracje,
 • uciskanie.

Sposoby przeprowadzenia zabiegu dostosowuje się do masowanych obszarów, a także: rodzaju schorzenia, wieku, płci, masy ciała czy ogólnego stanu zdrowia. Na tych samych podstawach dopasowywana jest także siła, z jaką wykonuje się masaż leczniczy.

Jak przygotować się na masaż terapeutyczny?

Wizyta w gabinecie masażu leczniczego nie wymaga od pacjenta wcześniejszych przygotowań. Konieczne jest jednak założenie wygodnego ubrania, które pozwoli na komfortowe odsłonięcie części ciała poddawanej zabiegowi.

Przydatny może być także ręcznik, można wykorzystać go w czasie masażu bądź po nim — do wytarcia nadmiaru olejków czy maści, które czasem są stosowane w jego trakcie.

Przed wizytą warto także zastanowić się, z jakimi dolegliwościami chcemy walczyć podczas masażu, jaki mają charakter — ciągły lub kiedy się pojawiają, a także czy towarzyszy im ból, czy jedynie dyskomfort.

Przydatne są także ewentualne wyniki badań oraz lista przyjmowanych na stałe leków. Tego typu wiedza pozwolić masażyście na odpowiednie dobranie metody masażu do schorzenia, a co za tym idzie, osiągnięcie jak najlepszych efektów.

Masaż w KrupaMed – zapisz się już teraz!

Masz już dosyć przewlekłego bólu? Chcesz wrócić do aktywności fizycznej? Umów się na rehabilitację w Zabrzu w KrupaMed.

Zadzwoń do nas!
Nasi specjaliści odpowiedzą na wszystkie Twoje pytania.