Z porad dietetyka korzysta coraz więcej osób. Zdrowy tryb życia, chęć zrzucenia zbędnych kilogramów, schorzenia wymagające specjalnej diety… Motywacji do odwiedzenia tego specjalisty jest wiele. A czy warto skorzystać z pomocy dietetyka? Jak wygląda pierwsza wizyta? Podpowiadamy!
Kiedy iść do dietetyka?
Powodów, dla których warto odwiedzić gabinet specjalisty jest wiele. Czy dietetyk pomaga schudnąć? Tak, ale nie tylko. Chęć zrzucenia wagi jest oczywiście najpopularniejszym powodem, dla którego idzie się do dietetyka. Nie każdy potrafi dobrać właściwą dietę, by schudnąć. Odpowiedni jadłospis musi być dopasowany do konkretnej osoby, jej schorzeń czy alergii pokarmowych, żeby przyniósł oczekiwane efekty. Do dietetyka chodzą również osoby, które chcą przybrać na wadze. Nie zawsze wiedzą, jakie produkty mogą spożywać, a przecież taka dieta nie może obfitować w same tłuszcze, musi być zbilansowana. Dietetyk ułoży jadłospis tak, by spożywane produkty pomogły przytyć, ale też były zdrowe dla organizmu.
Kiedy jeszcze skorzystać z porady dietetyka? W przypadku konkretnych schorzeń lub stanów. Problemy z utrzymaniem wagi mają często osoby chorujące na cukrzycę, niedoczynność tarczycy czy inne zaburzenia hormonalne. Wsparcia w zakresie żywienia mogą potrzebować też osoby zmagające się z nadciśnieniem tętniczym, alergiami pokarmowymi oraz chorujące na nerki czy jelita. Dietetyk może też pomóc w okresie ciąży, karmienia piersią czy podczas menopauzy, kiedy ta dieta musi być lepiej dopasowana do potrzeb kobiety.
Z usług specjalisty korzystają również osoby, które uprawiają jakiś sport. Wówczas doborem odpowiedniej diety zajmują się dietetycy sportowi. Pomagają ustalić właściwy jadłospis, który będzie dopasowany do konkretnej aktywności.
ezbędne jest również przeprowadzenie wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Zaleca się, by na minimum 3 dni przed wizytą u dietetyka prowadzić dzienniczek, który będzie obejmował też dzień wolny od pracy. Warto zapisywać w nim nie tylko spożywane posiłki, ale też pory, o których jadło się śniadanie, obiad czy kolację.
Jak wygląda wizyta u dietetyka?
Na wizytę trzeba też zabrać aktualne wyniki badań. Wśród nich wymienia się morfologię krwi, CRP, lipidogram, próby wątrobowe, kwas moczowy, glukozę, badania tarczycy czy poziom witaminy D. Dodatkowo trzeba dołączyć jeszcze inne wyniki, które są wykonywane przy konkretnych schorzeniach. Po przeanalizowaniu wszelkich informacji pacjent otrzyma dietę od dietetyka i szczegółowy plan postępowania.
Dietetyk – czy warto?
Z usług dobrego dietetyka warto skorzystać w kilku sytuacjach – gdy stosowane diety nie przynoszą efektów, gdy pojawia się efekt jo-jo, gdy chcemy przytyć, gdy chorujemy na konkretne schorzenia czy uprawiamy sport i chcemy zwiększyć wydolność organizmu. Wskazówki dobrego specjalisty, np. naszego dietetyka z Zabrza pozwolą szybciej uzyskać rezultaty, a przy tym zadbać o zdrowie.