Łokieć tenisisty
Według naszego doświadczenia w leczeniu łokcia tenisisty doskonale sprawdza się terapia falą uderzeniową, o tym jak działa fala uderzeniowa możesz przeczytać tutaj.
Podczas terapii schorzenia łokcia tenisisty warto wykonywać ćwiczenia, które pokazujemy na filmie –>>
Co to jest łokieć tenisisty?
Łokieć tenisisty to zespół przeciążenia okolicy stawu łokciowego, czyli schorzenie będące wynikiem mikrourazów, obejmujące boczny przedział stawu łokciowego w miejscu przyczepu mięśni prostowników nadgarstka. Łokieć tenisisty ma charakter zwyrodnieniowo-zapalny, charakteryzuje się bólem stawu łokciowego, które może promieniować aż do nadgarstka.
Łokieć tenisisty – przyczyny
Przyczyną występowania dolegliwości związanych z łokciem tenisisty jest wysoka częstotliwość wykonywania tych samych kombinacji ruchowych, które powtarzane są regularnie, codziennie. To powoduje powstawanie mikrourazów i postępujących w ich wyniku zmian degeneracyjnych w tkankach.
Na występowania problemów związanych z łokciem tenisisty narażeni są nie tylko sportowcy (m.in. osoby uprawiające squasha, tenisa, które posiadają złą technikę gry), ale także takie grupy zawodowe jak mechanicy, muzycy, szwaczki, czy nawet pracownicy biurowi, którzy codziennie, regularnie przeciążają przedramię.
Łokieć tenisisty – objawy
Głównym objawem łokcia tenisisty jest ból przedramienia, który może promieniować do nadgarstka oraz ból bocznych części stawu łokciowego. Często występuje też tkliwość dotykowa mięśni przedramienia. Może pojawiać się opuchlizna w okolicy łokcia, a także odczuwalne staje się osłabienie funkcji nadgarstka.
Początkowo ból jest niskiej intensywności, przez co jest ignorowany przez pacjentów. Z czasem jednak może utrudniać nie tylko wykonywanie pracy zawodowej, ale również sprawiać problemy podczas codziennych czynności, jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, uścisk dłoni, a także obracanie śrubokręta, czy inne ruchy skrętne nadgarstkiem.
Łokieć tenisisty – leczenie, rehabilitacja, fizjoterapia
Diagnostyką łokcia tenisisty zajmuje się ortopeda lub fizjoterapeuta, który przeprowadza wywiad oraz badanie mające na celu wskazanie źródła problemu, wykluczenie innych przyczyn. Najczęściej stosuje się testy Cozena, Milla oraz Thomsona, można również zlecić badania obrazowe jak USG i RTG. Rehabilitacja, jej przebieg, ustalana jest na podstawie tych badań.
Jak leczyć łokieć tenisisty? W większości przypadków nie jest konieczne przeprowadzenie operacji. Podstawą jest leczenie zachowawcze, polegające m.in. na odciążeniu stawu, schładzaniu bolących miejsc okładami lodów, a także na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Od razu wprowadza się także fizjoterapię. Dodatkowo, aby działać kompleksowo, rehabilitacja łokcia tenisisty obejmuje nie tylko okolice wywołujące objawy kliniczne, ale także sąsiednie części ciała, które bezpośrednio wpływają na działanie stawu łokciowego. Wśród metod leczenia wymienia się m.in. masaż, kinezyterapię, falę uderzeniową.
Fala uderzeniowa na łokieć tenisisty
Jednym z najpopularniejszych i dającym najlepsze efekty sposobów leczenia łokcia tenisisty jest fala uderzeniowa, która jest metodą bezinwazyjną, zmniejszającą stan zapalny oraz ból. Przyśpiesza proces regeneracji, rozluźnia oraz pobudza produkcję kolagenu.
Ćwiczenia na łokieć tenisisty – fizjoterapia
Kinezyterapia to ćwiczenia ruchowe o właściwościach leczniczych, które wykonywane są pod okiem fizjoterapeuty. Nie zaleca się samodzielnych treningów, ponieważ mając złą technikę, można pogorszyć swój stan, wywołać większy ból.
Terapia manualna, masaże - metody fizjoterapii
Masaże i mobilizacje stawowe to elementy terapii manualnej. W przypadku łokcia tenisisty poleca się masaż klasyczny, poprzeczny i funkcjonalny. Rehabilitacja ręki poprzez masaże zmniejsza dolegliwości bólowe, rozluźnia mięśnie.