Ortopeda – czym się zajmuje?
Kiedyś każdy uraz w obrębie narządu ruchu był konsultowany ze specjalistą ortopedą. Dziś coraz częściej – w przypadku bólu kości, stawów, czy mięśni – zadajemy sobie pytanie: fizjoterapeuta czy ortopeda? Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, nie oznacza to, że musisz rezygnować z wizyty u lekarza! Nawet gdy okaże się, że wybrałeś złego specjalistę, skieruje Cię On na odpowiednie leczenie.
Z czym do ortopedy należy się zgłosić?
Jeśli dokuczają Ci dolegliwości bólowe w obrębie narządu ruchu, wynikające z:
- wad wrodzonych,
- wad postawy,
- zmian zwyrodnieniowych,
- przebytych urazów,
- stanów zapalnych,
- zakażeń tkanki kostnej i/lub stawów,
- chorób układu mięśniowego
to wizyta u ortopedy jest wskazana.
Czym się zajmuje lekarz ortopeda traumatolog?
Jest to lekarz, specjalizujący się w leczeniu zmian patologicznych narządu ruchu oraz urazami wymagającymi interwencji chirurgicznej, dlatego traumatolog powszechnie nazywany jest chirurgiem ortopedycznym/urazowym. Zajmuje się urazami powstałymi w wyniku złamania lub zwichnięcia, zerwania ścięgna, pomaga pacjentom zmagającym się z uporczywym bólem związanym z takimi przypadłościami, jak reumatyzm, osteoporoza czy dyskopatia.
Jeśli ból kręgosłupa, stawów, kości lub mięśni utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, wizyta u ortopedy jest dobrym pomysłem.
Jak wygląda wizyta u ortopedy?
Ortopeda nie jest lekarzem pierwszego kontaktu, dlatego wybierając się do takiego specjalisty, można zastanawiać się, jak wygląda wizyta u ortopedy? Pierwsza część wizyty to standardowe zebranie szczegółowego wywiadu medycznego. Dlatego zabierz ze sobą wszystkie aktualne wyniki badań, ewentualne wypisy ze szpitala, spisz specjalistów, u jakich się leczysz oraz leki, które na stałe przyjmujesz. Nie zapomnij również o wypisaniu wszystkich swoich dolegliwości oraz pytań, które chcesz zadać lekarzowi. Pierwsza wizyta wiąże się z pewnym stresem u pacjenta, dlatego warto mieć przy sobie notatki, aby nie umknęło Ci coś istotnego.
Ubierz się w strój, który łatwo będzie zdjąć oraz włóż bieliznę, w której będziesz się czuć komfortowo. Ocena stanu Twojego zdrowia przez ortopedę może wymagać badania, do którego należy się rozebrać. Nie zdziw się, jeśli ortopeda poprosi Cię o wykonanie jakiegoś określonego ruchu czy prostego ćwiczenia – tylko w ten sposób będzie mógł określić ruchomość poszczególnych partii Twojego ciała oraz ocenić Twoją postawę.
W wielu przypadkach postawienie właściwej diagnozy wymaga przeprowadzenia badań dodatkowych. Ortopeda może zlecić wykonanie takich badań, jak RTG, USG, tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny.
Potrzebny Ci dobry ortopeda w Zabrzu prywatnie? Już znalazłeś!
Specjalistów jest wielu, jak więc trafić na tego odpowiedniego? Jeśli potrzebny Ci dobry ortopeda w Zabrzu, w Krupa-Med znajdziesz swojego lekarza!
Nasz specjalista dr Tomasz Merta jest Absolwentem Śląskiego Uniwersytetu Medycznego – Wydziału Lekarskiego w Katowicach. Zawodowo związany jest z Wojewódzkim Szpitalem Chirurgii Urazowej w Piekarach Śląskich, gdzie pracuje jako starszy asystent. Nasz lekarz ortopeda w Zabrzu Tomasz Merta to specjalista z zakresu ortopedii i traumatologii narządu ruchu z wieloletnim stażem.
Zajmuje się konsultacjami i leczeniem pacjentów cierpiących z powodu zmian zwyrodnieniowych, pourazowych oraz wrodzonych wad układu kostno-stawowego. Nie czekaj, nie skazuj się na kolejny dzień życia w bólu, umów się na wizytę już teraz i daj sobie pomóc!
Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!
- Przyspiesz proces regeneracji dzięki technologii Tecar
- Wypróbuj naturalne i nieinwazyjne metody rehabilitacji
- Dla sportowców, a także w stanach ostrych i przewlekłych