Uszkodzenie łąkotki,
rehabilitacja, fizjoterapia w uszkodzeniu łąkotki

Najczęstsze objawy uszkodzenia łąkotki, których możesz doświadczać:

  • wyraźny ból po stronie uszkodzonej łąkotki lub z tyłu kolana,
  • zablokowanie konkretnego zakresu ruchomości lub całkowite unieruchomienie kolana,
  • opuchlizna kolana,
  • pojawianie się dolegliwości podczas ruchów skrętnych kolana oraz podczas kucania, w spoczynku kolano jest zazwyczaj bezbolesne.

W każdym kolanie występują dwie łąkotki: przyśrodkowa i boczna. Ich funkcją jest przede wszystkim amortyzacja obciążeń, drgań i wstrząsów przyjmowanych na staw kolanowy.

Łąkotki, mimo swojej wytrzymałości są delikatnymi strukturami, dlatego w momencie nieprawidłowej pracy stawu kolanowego mogą ulec uszkodzeniu: pęknięciu lub rozerwaniu. Mogą też, z biegiem lat, wystąpić zmiany degeneracyjne.

Szczególnie narażone są osoby uprawiające sporty dynamiczne, w których występuje dużo ruchów skrętnych na kończynach dolnych oraz nagłe przeprosty: piłka nożna, squash, jazda na nartach, jak również osoby przebywające stale w pozycji głębokiego przysiadu.

Rehabilitacja uszkodzonej łąkotki

Pierwszym krokiem przed rozpoczęciem rehabilitacji jest precyzyjna diagnostyka
i ocena stanu uszkodzonej łąkotki. W tym celu stosowane są wybrane testy kliniczne oraz diagnostyka obrazowa USG lub MRI, które wskażą drogę leczenia: operacyjną lub rehabilitacyjną.

Metody rehabilitacji uszkodzonej łąkotki w gabinecie w Zabrzu KrupaMed:

Czym jest łąkotka kolana? Jakie są jej funkcje?

Łąkotka to silne ścięgno, które łączy mięsień czworogłowy uda z górną częścią kości piszczelowej poprzez rzepkę. Jest bardzo ważna dla stabilizacji stawu kolanowego, ponieważ umożliwia właściwe ułożenie rzepki na kości udowej i piszczelowej podczas ruchów stawowych. Bez łąkotki rzepki rzepka mogłaby „wyskakiwać” z torebki stawowej, co prowadziłoby do niestabilności stawu i bólu. Ponadto umożliwia ruchy zgięcia i prostowania w stawie kolanowym oraz chroni go przed przeciążeniem i urazami dzięki amortyzacji.

Uszkodzenie łąkotki — przyczyny, objawy

Uszkodzenie łąkotki przyśrodkowej lub bocznej jest najczęstszą przyczyną leczenia stawu kolanowego. Dojść może do uszkodzenia stabilnego, które nie daje objawów bólowych z powodu braku wpuklania jej do wnętrza stawu, a także niestabilnego, które związane z odczuwaniem bólu.

Najczęstsze przyczyny uszkodzenie łąkotki bocznej i przyśrodkowej to urazy oraz zmiany degeneracyjne. Dojść może do uszkodzenia rogu tylnego, części centralnej, rogu przedniego łąkotki przyśrodkowej, a także całej łąkotki bocznej.

Objawy uszkodzonej łąkotki rzepki mogą się różnić w zależności od rodzaju uszkodzenia i jego nasilenia. Zazwyczaj chorzy skarżą się na:

  • ból w okolicy kolana, który pojawia się podczas jego zginania i przy ruchach rotacyjnych, nie doskwiera w stanie spoczynku,
  • „przeskakiwanie” w stawie,
  • trzeszczenie w kolanie,
  • obrzęk i wysięk w stawie,
  • ograniczony zakres ruchu stawu,
  • nadmierne ocieplenie okolicy kolana,
  • uczucie blokowania lub usztywnienia kolana.

Aby móc wdrożyć leczenie, fizjoterapię urazu łąkotki, bardzo ważna jest odpowiednia diagnostyka. Do właściwej oceny uszkodzenia wykorzystywane są profesjonalne badania fizykalne, testy diagnostyczne i pełna diagnostyka obrazowa — badanie USG (USG kolana możesz wykonać w naszym gabinecie fizjoterapeutycznym w Zabrzu) lub rezonans magnetyczny.

Leczenie, fizjoterapia, rehabilitacja uszkodzonej łąkotki

Wyjaśnialiśmy już, jak rozpoznać uszkodzenie łąkotki. Warto także zaznaczyć, że jej urazów nie należy lekceważyć, ponieważ nieleczone mogą powodować poważne powikłania. Co do zasady w leczeniu zastosowanie może mieć zabieg bądź rehabilitacja kolana.

Leczenie uszkodzonej łąkotki przyśrodkowej i bocznej operacyjne zazwyczaj polega na wykonaniu artroskopii stawu kolanowego. Jest to małoinwazyjny zabieg, w czasie którego wykonuje się małe nacięcie pozwalające na wprowadzenie do wnętrza stawu kamery oraz narzędzi do przeprowadzenia zabiegu. W czasie jego przeprowadzenia dąży się do naprawienia uszkodzonego ścięgna, jednak w niektórych przypadkach konieczne może być jej usunięcie.

Leczenie zachowawcze przy uszkodzeniu łąkotki przyśrodkowej, bocznej to fizjoterapia kolana, np. w naszym gabinecie rehabilitacyjnym w Zabrzu, która zależy od rodzaju i nasilenia urazu.

Właśnie przeprowadzona rehabilitacja pozwala na przyspieszenie procesu gojenia, przywrócenie siły i elastyczności mięśni oraz poprawę zakresu ruchu w kolanie. W czasie jej trwania wykorzystuje się ćwiczenia pozwalające na wzmocnienie mięśni, poprawę elastyczności, a także zwiększające równowagę i koordynację. W leczeniu uszkodzonej łąkotki wykorzystuje się również:

  • kinesiotaping,
  • masaże,
  • pinoterapię, fizykoterapię
  • metody naturalne, takie jak bańki chińskie, akupunkturę oraz suche igłowanie.

Co ważne, rehabilitacja zalecana jest także po zabiegu artroskopii kolana.