Zespół cieśni nadgarstka
Co to jest cieśń nadgarstka?
Cieśń nadgarstka to wąski kanał w nadgarstku, przez który przechodzą ścięgna i nerwy łączące przedramię z dłonią. Jej schorzenie nazywane jest zespołem cieśni. Spowodowane jest przez zwiększone ciśnienie oraz ucisk nerwu śródręczno-palcowego, który przebiega przez cieśń nadgarstka. W przypadku doświadczania objawów sugerujących zespół chorobowy ważne jest skonsultowanie się z lekarzem w celu odpowiedniej diagnozy i ustalenia planu leczenia.
Zespół cieśni nadgarstka — objawy
Jeśli masz któryś z objawów wymienionych poniżej i odczuwasz je w kciuku, palcu wskazującym lub środkowym:
- drętwienie, mrowienie, osłabienie siły mięśniowej czy ból,
- dyskomfort, który wybudza Cię w nocy, a kilkukrotnie strzepnięcie ręką przynosi ulgę,
- uczucie zdrętwiałej dłoni o poranku,
- trudności z wykonywaniem ruchów precyzyjnych: pisanie, zapinanie guzików, chwytanie drobnych przedmiotów.
Jak najszybciej zgłoś się nas na wizytę.
Zespół cieśni nadgarstka dotyczy zaburzeń funkcji nerwu pośrodkowego. Jest związany zwykle z uciskiem i niedokrwieniem tego nerwu. Statystycznie częściej występuje u kobiet niż u mężczyzn. Obejmuje zwykle rękę dominującą, ale może również wystąpić w dwóch rękach jednocześnie.
Sprzyja mu m.in. RZS (reumatoidalne, zapalenie stawów), cukrzyca typu I i II, urazy, operacje lub obrzęk w okolicy kończyny górnej czy okres okołomenopauzalny u kobiet.
Ważnym czynnikiem jest rodzaj wykonywanej pracy, która wymusza długotrwałe ustawienie nadgarstka w zgięciu jak np. pozycja dłoni na myszce komputerowej lub prace ze stale powtarzanym ruchem, który sprzyja przeciążeniom.
Zespół cieśni nadgarstka — rehabilitacja
Najczęściej, podczas rehabilitacji zespoły cieśni nadharstka, stosuje się różne sposoby leczenia zachowawczego, które często są doskonałą alternatywą dla leczenia operacyjnego). Wczesne rozpoczęcie rehabilitacji cieśni nadgarstka może pomóc uniknąć zabiegu operacyjnego i wystąpienia nieodwracalnych zmian.
Sposoby rehabilitacji zespołu cieśni nadgarstka w naszym gabinecie w Zabrzu
- terapia manualna,
- suche igłowanie,
- neuromobilizacja,
- Tecar.
Zespół cieśni nadgarstka — przyczyny
- urazy, takie jak złamania nadgarstka lub stłuczenia,
- powtarzające się ruchy nadgarstka, zwłaszcza wykonywane w nieprawidłowej pozycji lub przy dużym obciążeniu,
- wrodzone cechy anatomiczne, takie jak węższa cieśń nadgarstka, która zwiększa ryzyko ucisku nerwu,
- choroby współistniejące — cieśń nadgarstka często rozwija się u osób ze schorzeniami, takimi jak: cukrzyca, reumatoidalne zapalenie stawów, dna moczanowa, nadciśnienie tętnicze, otyłość, a także zaburzenia hormonalne,
- ciąża — związane jest to z zatrzymywaniem płynów i obrzękiem, które mogą uciskać nerw śródręczno-palcowy,
- czynniki genetyczne.
Diagnoza, badania cieśni nadgarstka
Podstawową metodą diagnozowania cieśni nadgarstka jest wywiad medyczny, podczas którego omawiane są doskwierające objawy, a także czynniki ryzyka, choroby towarzyszące i historia medyczna. Dodatkowo lekarz dokonuje badania ręki, nadgarstka i palców, oceniając obecność objawów takich jak osłabienie mięśni, zmiany czucia, obrzęk, a także wykonując testy czuciowe. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić dodatkowe badania, takie jak elektromiografia (EMG), aby ocenić funkcję nerwów i ustalić stopień uszkodzenia nerwu śródręczno-palcowego.
Specjalista nie tylko diagnozuje schorzenie, ale także wyjaśnia, co pomaga na zespół cieśni nadgarstka. Zazwyczaj zalecana jest rehabilitacja ręki lub zabieg operacyjny.
Jakie ćwiczenia na cieśń nadgarstka?
Wykonywanie odpowiednich ćwiczeń może pomóc w łagodzeniu objawów zespołu cieśni nadgarstka i wzmocnieniu mięśni w tej okolicy. Wśród nich warto wymienić:
- rozciąganie przedramienia,
- rozciąganie nadgarstka,
- rozciąganie palców dłoni,
- ściskanie piłeczki lub
- sprężyn do ćwiczeń.
Ważne jest, aby wykonywać ćwiczenia przy rehabilitacji cieśni nadgarstka łagodnie, bez forsowania i nadmiernego obciążania ręki. W przypadku wątpliwości lub nasilającego się bólu podczas wykonywania ćwiczeń, należy skonsultować się z lekarzem lub fizjoterapeutą, którzy mogą dostosować plan ćwiczeń do indywidualnych potrzeb.
Zabiegi na cieśń nadgarstka
Zabiegi na zespół cieśni nadgarstka są zazwyczaj zlecane, gdy objawy są silne, nie ustępują po dłuższym okresie fizjoterapii cieśni nadgarstka lub prowadzą do znacznego upośledzenia funkcji ręki. Mogą być również rozważane, gdy występują inne powiązane schorzenia, takie jak uszkodzenia nerwu.
Istnieją różne rodzaje zabiegów (mniej lub bardziej inwazyjne), które mogą być stosowane w leczeniu cieśni nadgarstka, a ich wybór zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Po operacji często konieczna jest rehabilitacja ręki, aby przywrócić pełną funkcję i siłę. Czas rekonwalescencji po zabiegu będzie zależał od rodzaju procedury, indywidualnych czynników pacjenta i zdolności regeneracyjnych organizmu.
Rehabilitacja w KrupaMed – zapisz się już teraz!
Masz już dosyć przewlekłego bólu? Chcesz wrócić do aktywności fizycznej? Umów się na rehabilitację w Zabrzu w KrupaMed.