Czy po artroskopii kolana potrzebna jest rehabilitacja?

Kolano to największy staw w ludzkim ciele. Ze względu na pełnione funkcje jego budowa jest dość skomplikowana. W związku z tym może ulegać wielu różnym kontuzjom oraz schorzeniom. Rozwiązaniem na wiele z nich jest artroskopia kolana. Warto jednak zaznaczyć, że bardzo często nie jest ona końcem walki o zdrowie i pełną sprawność, a dopiero jej początkiem.

Wskazania do rehabilitacji kolana po artroskopii

Na samym początku warto wyjaśnić, że wyróżniamy dwa rodzaje artroskopii — diagnostyczną oraz terapeutyczną. Pierwsza z nich wykonywana jest w celu znalezienia przyczyny dolegliwości, które doskwierają pacjentowi. Druga z kolei opiera się na wykonaniu czynności, które służą poprawie funkcjonowania stawu kolanowego.

Warto zaznaczyć, że w przypadku artroskopii diagnostycznej nie ma konieczności przeprowadzenia rehabilitacji, tak w przypadku operacyjnej jest ona wręcz niezbędna. Pozwala na:

  • zmniejszenie dolegliwości bólowych,
  • wzmocnienie mięśni,
  • przyspieszenie powrotu do pełnej sprawności.

Zazwyczaj artroskopia operacyjna wykonywana jest u pacjentów z: urazami stawu kolanowego, łąkotki, reumatoidalnym zapaleniem stawów, zmianami zwyrodnieniowymi, a także w przypadku idiopatycznego bólu kolana oraz obecności ciała obcego.

Jaka rehabilitacja po artroskopii kolana?

Nie sposób jednoznacznie określić, jaka rehabilitacja kolana będzie wskazana po zabiegu. Jest ona uzależniona od stanu pacjenta, a także jego wieku czy możliwości fizycznych.

Ćwiczenia po artroskopii kolana polegają najczęściej na rozciąganiu, a także masażu i aktywowaniu mięśni zginaczy stawu kolanowego. Warto zaznaczyć, że rehabilitant na początkowym etapie terapii może także pomóc pacjentowi w nauce prawidłowego, bezpiecznego poruszania się o kulach.

Nie są to jednak jedyne metody, które pozwalają na powrót do sprawności. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wdrożenie pilatesu (trening stanowi połączenie ćwiczeń izometrycznych, jogi i baletu) na kolejnych etapach rehabilitacji po operacji kolana. Na uzyskanie pozytywnych efektów w wielu przypadkach pozwala także elektrostymulacja mięśni za pomocą prądu elektrycznego oraz krioterapia, czyli leczenie zimnem.

Ile trwa rehabilitacja po artroskopii kolana?

Operacja stawu kolanowego nie jest inwazyjnym zabiegiem, dlatego ćwiczenia po artroskopii kolana można zacząć już  12 – 24 godzin od operacji. Czas trwania rekonwalescencji może różnić się w przypadku konkretnego pacjenta, jednak zazwyczaj zakłada się, że fizjoterapię można zakończyć już po 15 dniach, maksymalnie 3 miesiącach.

Czy konieczna jest rehabilitacja podczas rekonwalescencji po artroskopii kolana?

Stosowanie się do zaleceń po artroskopii kolana oraz wdrożenie odpowiedniej rehabilitacji niesie dla chorego szereg pozytywnych efektów. Zalicza się do nich m.in.

  • zmniejszenie obrzęku oraz bólu,
  • przywrócenie stawu kolanowego do pełnej sprawności w szybkim czasie.

Efektem zaniedbań rehabilitacji i ćwiczeń po artroskopii kolana może być brak możliwości pełnego wyprostu stawu na skutek powstawania zrostów oraz przykurczów. W związku z tym bardzo ważne jest rzetelne wykonywanie ćwiczeń podczas rehabilitacji, jak i tych zleconych do wykonywania w domu samodzielnie.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!