Jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty? Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty

Fizjoterapia staje się coraz popularniejszą formą dbania o własne ciało i zdrowie. Mimo że w zamyśle ma ona przynieść nam korzyści, tego typu rehabilitacja wzbudza wiele obaw. Dotyczy to zwłaszcza tych osób, które będą korzystać z takiej pomocy po raz pierwszy. Aby rozwiać wszelkie wątpliwości i choć trochę zmniejszyć niepokój, podpowiadamy, jak przygotować się do wizyty u fizjoterapeuty, odpowiadając na 4 najczęściej zadawane pytania.

Z czym do fizjoterapeuty?

Fizjoterapeuta to specjalista, który w czasie studiów (i często także na rozmaitych kursach) nabył wszechstronną wiedzę z zakresu: anatomii, biomechaniki, fizjologii, a także kinezjologii człowieka. Przeprowadza on zabiegi fizykalne oraz zaleca ćwiczenia, których celem jest przywrócenie pacjentowi funkcji ruchu lub utrzymywanie sprawności na aktualnym poziomie.

Fizjoterapia w Zabrzu oraz innych miastach to dobre rozwiązanie w przypadku osób, które czują ból mięśni lub stawów (niewywołanych urazem czy wypadkiem). Rehabilitacja  może pomóc także w przypadku stanów zapalnych, napięciowych bólów głowy, schorzeń neurologicznych oraz przed zabiegami operacyjnymi na narządach ruchu — pozwala na szybszy powrót do formy po operacji.

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty — jak wygląda?

Pierwsza wizyta w gabinecie fizjoterapeuty może być związana z nie lada stresem. Warto wiedzieć, jak wygląda, ponieważ to właśnie nieznanego wielu z nas boi się najbardziej.

Pierwszymi krokami zazwyczaj są: przeprowadzenie wywiadu z pacjentem, badanie funkcjonalne oraz przedstawienie diagnozy i ustalenie planu działania na dalsze wizyty. Przed sprawdzeniem stanu zdrowia pacjenta fizjoterapeuta zazwyczaj wyjaśnia, jakie kroki będzie podejmował w czasie badania, by pacjent wiedział, co go czeka.

Jednym z bardzo często zadawanych przez przyszłych pacjentów pytań jest to, czy u fizjoterapeuty trzeba się rozebrać. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ niekiedy wizyta w gabinecie fizjoterapeutycznym wymaga zdjęcia z siebie odzieży i pozostania w samej bieliźnie. Panie, które udają się na fizjoterapię z powodu kłopotów z piersiowym odcinkiem kręgosłupa, powinny zdecydować się na klasyczny biustonosz, a nie sportowy — wówczas nie będzie trzeba go zdejmować, a jedynie rozpiąć, co może znacząco zwiększyć komfort podczas wizyty.

Jak ubrać się do fizjoterapeuty?

Wszystkim osobom wybierającym się do naszego fizjoterapeuty w Zabrzu, jak i innych miastach zalecamy wybranie wygodnego, niekrępującego ruchów ubrania. Dobrze jest zdecydować się na strój sportowy, w tym także obuwie. Przy niektórych zabiegach fizykoterapeutycznych zachodzi potrzeba odkrycia ciała, dlatego istotne jest, aby odzież dało się zdjąć szybko i łatwo.

Osoby wybierające się na zabiegi z wykorzystaniem pola magnetycznego powinny pamiętać, że przed nim konieczne jest zdjęcie wszystkich elementów metalowych, dlatego biustonosz z fiszbinami nie jest dobrym wyborem. Uczęszczając na wodolecznictwo, obowiązkowym strojem jest kostium kąpielowy lub kąpielówki.

O czym jeszcze pamiętać przed pierwszą wizytą u fizjoterapeuty?

Aby pierwsza fizjoterapia była komfortowa i efektywna trzeba pamiętać, co zabrać do fizjoterapeuty. Przede wszystkim są to badania obrazowe, które zostały wykonane przed wizytą. Dzięki nim możliwe jest postawienie trafnej diagnozy oraz wdrożenie odpowiednich zabiegów, rehabilitacji dla poprawy stanu zdrowia.

W dniu wizyty odradza się zażywania środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, ponieważ mogą one zaburzyć proces diagnozowania — terapeuta musi wiedzieć, w którym miejscu pacjent odczuwa ból, by móc dobrać dla niego odpowiednie leczenie.

Warto także pamiętać, aby nie przejadać się przed fizjoterapią. Najlepiej będzie zdecydować się na lekkostrawny posiłek, by czuć się komfortowo podczas badania oraz ewentualnych ćwiczeń.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!