Rehabilitacja po operacji kręgosłupa — jak pomaga? Ile trwa powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa?

Operacyjne leczenie kręgosłupa może być jedyną z możliwości na wyleczenie schorzeń, które znacząco wpływają na komfort życia. Zalicza się do nich np.: przepukliny dyskowe, stenozę kanału kręgowego, niestabilny kręgozmyk czy złamania kręgów. Warto jednak zaznaczyć, że aby były one efektywne, po zabiegu bardzo ważne jest wdrożenie rehabilitacji. W jaki sposób pomaga? Jakie terapie, ćwiczenia po operacji kręgosłupa są zalecane? Ile trwa powrót do sprawności po zabiegu?

Jaka rehabilitacja po operacji kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa po operacji powinna być dostosowana do rodzaju przeprowadzonego zabiegu, a także stanu zdrowia pacjenta, jego wieku oraz rokowań. W naszym gabinecie rehabilitacji w Zabrzu stosujemy szeroki zakres pomocy w powrocie do sprawności. Wykorzystujemy m.in. terapie manualne, takie jak masaże lecznicze i powięziowe oraz pinoterapię, czyli wywieranie nacisku na określone punkty na ciele w celu samoregeneracji. W przypadku w rehabilitacji po operacji kręgosłupa bardzo dobrze sprawdza się terapia falami radiowymi (fala uderzeniowa) lub prądem czyli EMS. Zastosowanie mogą mieć także metody naturalne (akupunktura, bańki chińskie, suche igłowanie). W kwestii ćwiczeń po operacji zazwyczaj zalecane do wykonania są te, które pozwalają na zwiększenie ruchomości kręgosłupa, a także wzmocnienie mięśni odpowiedzialnych za jego stabilizację oraz rozluźnienie przykurczonych partii. Należy jednak pamiętać, że wszelkiego rodzaju aktywność fizyczna po zabiegu na kręgosłupie powinna być skonsultowana ze specjalistą, a konkretne ćwiczenia — zlecone przez niego i odpowiednio dobrane do konkretnego przypadku.

Jak pomoże rehabilitacja po operacji kręgosłupa?

Fizjoterapia po operacji kręgosłupa oraz prawidłowo dobrane ćwiczenia pozwalają na osiągnięcie pozytywnych rezultatów w zakresie:

 • zniwelowania dolegliwości bólowych,
 • wzmocnienia struktur, które zostały uszkodzone w czasie zabiegu,
 • szybszego powrotu do sprawności,
 • zmniejszenia ryzyka zrostów,
 • mobilizacji blizn w celu zmniejszenia ich widoczności i grubości,
  prawidłowego funkcjonowania układu krążenia.

Ile trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa?

Dla wielu pacjentów najważniejszym pytaniem jest to, jak długo trwa rehabilitacja po operacji kręgosłupa. Okazuje się, że nie sposób udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Czas rekonwalescencji uzależniony jest od wielu zróżnicowanych czynników, m.in.: stanu zdrowia chorego przed operacją, jego zdolności do regeneracji, stosowania zdrowej diety czy rezygnacji z używek.

Statystycznie czas powrotu do zdrowia po operacji kręgosłupa i prawidłowo wykonywanej rehabilitacji wynosi od 3 do 6 miesięcy. Należy jednak podkreślić, że może on ulec wydłużeniu lub skróceniu w zależności od funkcjonowania danego organizmu.

Co oprócz rehabilitacji wspomaga powrót do zdrowia po operacji kręgosłupa?

Odpowiednia terapia oraz ćwiczenia po operacji kręgosłupa mogą okazać się niewystarczające, gdy nie będzie się stosowało do innych zaleceń lekarza.

Zazwyczaj konieczne jest:

 • unikanie siedzenia (w ogóle przez pierwsze 2 tygodnie po zabiegu, później czas ten jest stopniowo wydłużany),
 • zadbanie o odpowiednie ułożenie ciała podczas snu,
 • bezpieczne wstawanie z pozycji leżącej,
 • poprawne schylanie się,
 • unikanie przenoszenia ciężkich przedmiotów.

Wszystko to, wraz z rehabilitacją, pozwala na uzyskanie jak najlepszych efektów w możliwie najkrótszym czasie.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!