USG w gabinecie fizjoterapii — efektywna, skuteczna rehabilitacja

Efektywne i skuteczne leczenie wymaga wdrożenia działania, które dopasowane jest do dolegliwości, z którymi borykają się pacjenci. Specjaliści z różnych dziedzin bardzo często podczas diagnozowania oraz planowania leczenia stosują badanie ultrasonograficzne. Czy USG ma także zastosowanie w fizjoterapii? Wyjaśniamy!

Czy fizjoterapeuta może robić USG?

Zgodnie z prawem wykonywanie badań ultrasonograficznych zastrzeżone jest dla lekarzy, jednak może wykonywać je także fizjoterapeuta. Jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, jednakże fizjoterapeuci, którzy chcą korzystać z tej metody obrazowania tkanek miękkich, powinni ukończyć kurs, na którym zdobędą wiedzę pozwalającą im na przeprowadzenie efektywnego oraz bezpiecznego badania.

Jak wykonywane jest USG przez fizjoterapeutę? W zasadzie tak samo, jak w przypadku innych specjalistów. Konieczne jest odsłonięcie części ciała, która poddana będzie badaniu ultrasonograficznemu, specjalista rozsmarowuje na niej specjalny żel, a następnie przesuwa głowicą wzdłuż badanego obszaru. Może ona być przykładana pod różnymi kątami, a także z różną siłą dla uzyskania pełnego obrazu badanych tkanek.

Warto jednak zaznaczyć, że fizjoterapeuta nie ma prawa do wystawienia oceny radiologicznej, dlatego w przypadku zdiagnozowania pewnych nieprawidłowości może skierować pacjenta do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki pod jego okiem.

Jakie znaczenie ma USG w fizjoterapii?

Prowadzona przez nas fizjoterapia w Zabrzu wspierana jest badaniem USG. Pozwala na dopasowanie procesu leczenia (rehabilitacji i fizjoterapii) do konkretnego przypadku, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Zazwyczaj ultrasonografia stosowana jest przy rehabilitacji zachowawczej stawów, ponieważ pozwala na skalowanie ich biomechaniki, zakresów ruchomości oraz zmian zwyrodnieniowych, z którymi mogą borykać się pacjenci w każdym wieku. USG ma także znaczenie w diagnozowaniu stanów zapalnych lub przerostów kaletek maziowych.

Dodatkowo badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę:

  • mięśni pod kątem ich naderwania, zerwania oraz wydolności dynamicznej,
  • więzadeł, które mogą być zerwane lub naderwane,
  • ścięgien, by sprawdzić, czy pojawia się stan zapalny, tendinopatia, a także dla kontrolowania stanu ich gojenia się,
  • nerwów — sklejenia i zbliznowacenia w okolicy nerwu, które go drażnią, a także zmiany pourazowe,
  • kości,
  • blizn.

Badanie USG w fizjoterapii wykonuje się nie tylko na potrzeby stawiania diagnozy, ale także dla bieżącej kontroli efektywności prowadzonej rehabilitacji. Dzięki temu można zmodyfikować wprowadzone leczenie dla osiągnięcia pożądanych efektów w krótszym czasie, co stanowi nie lada walor dla pacjenta.

Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG w trakcie rehabilitacji?

Jak widać, badanie USG może przynieść wiele korzyści podczas prowadzenia rehabilitacji. Należy jednak zaznaczyć, że istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają wykonanie badania ultrasonograficznego. Zalicza się do nich przede wszystkim rany na skórze, jednak należy zaznaczyć, że w niektórych przypadkach fizjoterapeuta może wykonać badanie na nie do końca wygojonej bliźnie — przy użyciu specjalnej nakładki na głowicę. Ponadto nie wykonuje się badania USG u pacjentów z otwartymi infekcjami, oparzeniami skóry oraz urazami kości w miejscu badania.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!