Jak wygląda wizyta u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

O fizjoterapii uroginekologicznej na szczęście mówi się coraz więcej. Jest to dziedzina medycyny, która skupia się głównie na zaburzeniach mogących występować w obrębie dna miednicy. Fizjoterapeuta uroginekologiczny pomaga kobietom, które mają problemy m.in. z nietrzymaniem moczu, bolesnymi miesiączkami, czy chcą odpowiednio przygotować się do porodu. Wiele pań ma jednak pewne opory przed udaniem się do tego typu specjalisty, dlatego warto wiedzieć, jak wygląda taka wizyta.

Jak wygląda badanie u fizjoterapeuty uroginekologicznego?

Przede wszystkim urofizjoterapeuta przeprowadza z pacjentką wywiad. Pytania, jakie się w tym momencie najczęściej pojawiają, dotyczą występowania problemów z oddawaniem moczu lub stolca, czy też epizodów nietrzymania moczu, stolca lub gazów. Istotne jest również to, jak przebiega miesiączka, czy pojawiają się w tym czasie dolegliwości bólowe. Inne ważne kwestie to także występowanie zawrotów głowy, bólów brzucha, problemów żołądkowo-jelitowych, a także dyskomfortu podczas współżycia.

Druga część wizyty to badanie uroginekologiczne. Może ono nieco przypominać badanie ginekologiczne, gdyż fizjoterapeuta ocenia kondycję mięśni dna miednicy przy użyciu własnej dłoni. Ponadto w czasie takiego badania może być wykonane także USG. Przeprowadzona powinna zostać także ocena ogólnej postawy ciała oraz struktury zewnętrznej okolic brzucha i miednicy.

Rehabilitacja uroginekologiczna – dla kogo?

Fizjoterapia uroginekologiczna jest zalecana wszystkim kobietom, które borykają się z różnego rodzaju problemami, które zostały już poniekąd opisane powyżej. Coraz więcej osób decyduje się skorzystać z usług tego typu specjalisty po to, by wzmocnić mięśnie dna miednicy, lub poradzić sobie z bólami kręgosłupa, zaparciami, czy nawet trudnościami w oddychaniu.

Najczęściej jednak gabinet fizjo urogienkologiczny odwiedzają kobiety spodziewające się dziecka, lub te, które już urodziły. W przypadku pań, które urodziły, jest to szczególnie ważne, aby przeciwdziałać lub leczyć takie dysfunkcje, jak rozejście mięśnia prostego brzucha, obniżenie narządów rodnych, czy ułatwić sobie powrót do formy po porodzie.


Pomoc tego typu specjalistów jest skierowana zarówno do kobiet, które rodziły naturalnie, jak i poprzez cesarskie cięcie. Warto wiedzieć, że rehabilitant uroginekologiczny może pomóc w uelastycznieniu blizny po cięciu cesarskim. Co ważne, na pierwszą wizytę do tego typu gabinetu dobrze wybrać się jeszcze w połogu.

Czy badanie dna miednicy jest bolesne?

Wiele kobiet obawia się badania uroginekologicznego, podobnie jak obawiają się wizyt u ginekologa. Dobra wiadomość jest taka, że nie ma się czego bać. Badanie nie powinno być bolesne, a wszelkie nieprzyjemne odczucia należy zgłaszać fizjoterapeucie, gdyż mogą wskazywać na jakieś nieprawidłowości.

Ponadto warto się przemóc, gdyż stosując się do zaleceń uroginekologa można pozbyć się wielu dolegliwości i zmienić swoje życie na lepsze.

Fizjoterapia uroginekologiczna w Zabrzu

Jak pomagamy w KrupaMed Zabrze

  • Potrzebujesz pełnej diagnostyki i szybkiej pomocy w nagłym bólu?
  • Masz już zdiagnozowaną chorobę i potrzebujesz rehabilitacji?
  • Szukasz miejsca, w którym możesz odbyć rehabilitację pozabiegową?
Zadzwoń i zarezerwuj termin!