Dlaczego bolą kolana? Czy zawsze potrzebna jest fizjoterapia?

Staw kolanowy odznacza się skomplikowaną budową, a jednocześnie – pełni bardzo ważne funkcje. Każdego dnia wykazuje dużą ruchomość oraz przyjmować musi na siebie znaczne obciążenia. Jeśli dodamy do tego podatność na kontuzje, zyskujemy obraz tej części ludzkiego ciała, która wyjątkowo często może dawać różne przykre dolegliwości. Dlaczego bolą kolana? Czy ból kolana zawsze oznaczać musi uraz? Kiedy należy zgłosić się do fizjoterapeuty?

Bolące kolana – możliwe źródła problemu

Ból w kolanie może mieć bardzo różne przyczyny. Nie da się więc jednoznacznie określić, co oznacza ból kolana. Nie zawsze potrzebna jest też rehabilitacja kolana czasem – przy drobnych urazach lub chwilowych przeciążeniach stawu kolanowego – wystarczą domowe sposoby i większa troska o swój organizm. Najczęściej ból kolana związany jest z:

Ból kolana bez urazu – co robić?

Ból w kolanie przy chodzeniu nie zawsze musi oznaczać, że doszło do urazu. Czasami wystarczy wymienić obuwie na lepiej dopasowane do nogi, zrezygnować ze szpilek, czy zrobić kilkudniową przerwę od aktywności fizycznej.

Innym razem pomocne mogą się okazać odpowiednie ćwiczenia rozciągające, czy regularne chodzenie na spokojne spacery.

Bolące kolana to problem wielu osób, bez względu na wiek i aktywność fizyczną, choć, oczywiście, niektóre czynniki zwiększają ryzyko pojawienia się bólu w stawie kolanowym. Jeśli kilkudniowa zmiana nawyków i większa dbałość o komfort dolnych kończyn przyniesie pożądany skutek i ból odejdzie w zapomnienie, wizyta u specjalisty nie jest konieczna.

W sytuacji, gdy uczucie bólu stosunkowo szybko mija, ale regularnie się powtarza, np. pojawia się co kilka miesięcy, wtedy warto wybrać się do lekarza i poszukać przyczyny problemu. Wizyta u specjalisty będzie niezbędna również w sytuacji, gdy domowe sposoby uśmierzenia bólu nie przynoszą efektu.

Ból kolana – kiedy do fizjoterapeuty?

Nie jest tak, że każdy ból w kolanie należy konsultować z fizjoterapeutą, istnieją jednak sytuacje, w których koniecznie trzeba zgłosić się na odpowiednią diagnostykę i/lub fizjoterapię. Warto, by fizjoterapeuta obejrzał bolące kolana w sytuacji, gdy:

  • ból ma charakter nawracający, problem pojawia się co kilka tygodni lub miesięcy, albo wraca po wykonywaniu określonej czynności (np. po treningu biegowym czy dłuższym spacerze);
  • na kolanie pojawił się obrzęk i nie znika pomimo zastosowania okładów chłodzących;
  • ból w kolanie przy chodzeniu lub siedzeniu ma charakter ciągły, jest ostry i utrudnia normalne funkcjonowanie;
  • w okolicy kolana dostrzegalne są zmiany w postaci zaczerwienienia skóry, nienaturalnych wypukłości itp.;
  • skóra w okolicy stawu kolanowego jest wyraźnie cieplejsza i bardziej tkliwa;
  • istnieje podejrzenie wystąpienia urazu stawu kolanowego.

Gdy dokuczają Ci bolące kolana, a źródło problemu nie jest znane, zawsze warto wybrać się do specjalisty.

Odpowiednia diagnostyka i właściwie dobrana rehabilitacja przywracają sprawność i ruchomość stawu kolanowego oraz uwalniają od dokuczliwego bólu. Również wtedy, gdy znasz źródło swojego problemu z kolanami, warto odwiedzić fizjoterapeutę. Specjalista pomoże dobrać terapię wspierającą, która przyspieszy powrót do zdrowia i pozwoli znów cieszyć się życiem.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!

Pierwsza wizyta (konsultacja i zabieg) w cenie 140 zł!