Jak złagodzić ból kręgosłupa lędźwiowego?

Silny ból kręgosłupa lędźwiowego może być nie tylko uciążliwy, ale również znacząco wpływać na jakość naszego życia. Ale czy wiesz, że istnieje wiele skutecznych sposobów, aby złagodzić te dolegliwości? W tym artykule podpowiemy, jak można zredukować ból kręgosłupa lędźwiowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie zawsze skuteczne będą wskazane metody, a konieczna będzie wizyta u lekarza — w związku z tym wyjaśnimy także, kiedy warto oddać się w ręce specjalisty.

Co na ból pleców w części lędźwiowej?

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek dolegliwości bólowych pierwszym, co chcemy zrobić to zmniejszyć ten dokuczliwy objaw. Co jest dobre na ból kręgosłupa? Przede wszystkim ważne jest danie sobie czasu na odpoczynek. Należy unikać aktywności, które mogą zaostrzać ból, takich jak podnoszenie ciężkich przedmiotów, długotrwałe siedzenie lub stanie. Na ból kręgosłupa mogą sprawdzić się także okłady — zimny kompres zmniejsza stan zapalny i obrzęk, z kolei ciepły pomoże rozluźnić napięte mięśnie. Warto wypróbować oba rodzaje, aby zobaczyć, który zadziała lepiej. W przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego można także zażyć leki przeciwbólowe, jednakże należy spożywać je zgodnie z zaleceniami w ulotce.

Warto także zaznaczyć, że niewiele osób zdaje sobie sprawę, że stres może zaostrzać ból kręgosłupa. W przypadku bólu pleców dobrze jest wdrożyć techniki relaksacyjne, takie jak medytacja, głębokie oddychanie, joga, aby zredukować napięcie i stres.

Wskazując, co jest dobre na ból kręgosłupa, warto także wspomnieć o roli rehabilitantów. Rehabilitacja kręgosłupa ma na celu zmniejszenie bólu w odcinku lędźwiowym poprzez różne techniki terapeutyczne, takie jak: masaż, terapia manualna, elektroterapia czy laseroterapia. W ten sposób specjalista pracuje nad zmniejszeniem stanu zapalnego, rozluźnieniem spiętych mięśni i redukcją bólu.

Co jest dobre na ból pleców? Metody unikania bólu kręgosłupa lędźwiowego

Aby unikać silnego bólu kręgosłupa, warto wdrożyć kilka zdrowych nawyków i praktykować profilaktykę. Jednym z ważniejszych elementów jest dbanie o utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas siedzenia, stania i chodzenia. Należy unikać zbędnego, nieprawidłowego pochylania się, dźwigania, skręcania kręgosłupa i zbyt długiego utrzymywania jednej pozycji. Warto także wykonywać regularne ćwiczenia wzmacniające mięśnie pleców i brzucha. Silny korpus pomaga w stabilizacji kręgosłupa i zapobiega jego nadmiernemu obciążeniu. Dobrze jest wdrożyć również ćwiczenia rozciągające: pleców, ud, nóg i bioder. Elastyczne mięśnie i stawy mogą pomóc w utrzymaniu odpowiedniego zakresu ruchu i zmniejszeniu ryzyka bólu kręgosłupa. Ponadto utrzymywanie zdrowej wagi zmniejsza ryzyko wystąpienia dolegliwości bólowych w obrębie osi szkieletu. Tak jak wspomniano wcześniej, stres może prowadzić do napięcia mięśniowego i nasilenia bólu kręgosłupa. Warto stosować profilaktycznie techniki relaksacyjne.

Kiedy udać się do lekarza przy bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Osobą, która może udzielić cennych wskazówek, co zrobić na ból kręgosłupa, jest lekarz. Warto udać się do specjalisty, gdy:

  • doskwiera silny ból, który utrzymuje się przez dłuższy czas, nie zmniejsza się,
  • ból kręgosłupa lędźwiowego promieniuje do nóg, stóp lub powoduje ich drętwienie,
  • wraz z bólem kręgosłupa lędźwiowego pojawia się osłabienie mięśni nóg,
  • ból kręgosłupa lędźwiowego jest wynikiem urazu — wypadku samochodowego, upadku, uderzenia,
  • bólowi kręgosłupa lędźwiowego towarzyszą inne niepokojące objawy, takie jak: gorączka, utrata wagi, problemy z oddawaniem moczu lub kału oraz brak kontroli nad tymi czynnościami, zaburzenia czucia w okolicy odbytu lub narządów płciowych.

Ponadto w przypadku niepewności co do przyczyny lub sposobu radzenia sobie z bólem kręgosłupa lędźwiowego zawsze warto skonsultować się z lekarzem. Specjalista posiada wiedzę, by wystawić diagnozę, a także zalecić dalsze badania bądź leczenie.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o bólu i leczeniu kręgosłupa lędźwiowego, przeczytaj

Kompleksowy przewodnik po bólu kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!

Pierwsza wizyta (konsultacja i zabieg) w cenie 140 zł!