Kiedy zgłosić się na rehabilitację kręgosłupa?

Problemy z kręgosłupem dotykają osób w każdym wieku, zarówno tych prowadzących siedzący tryb życia, jak i aktywnych fizyczne. Warto wiedzieć, że wiele schorzeń oraz nieprawidłowości można wyleczyć dzięki szybkiemu wdrożeniu odpowiedniej fizjoterapii. Podpowiadamy, kiedy zgłosić się na rehabilitację kręgosłupa, a także objaśniamy najważniejsze kwestie związane z zapisem do specjalisty.

W jakich przypadkach konieczna jest rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa w gabinecie fizjoterapii to szereg profesjonalnych zabiegów, dzięki którym można poprawić jego funkcjonowanie. Wiele osób udaje się do rehabilitanta, gdy zaczyna doskwierać im ból kręgosłupa. Może mieć on charakter przeciążeniowy, jak i mięśniowo-powięziowy. To dobry powód, ale nie jedyny.

Warto udać się do specjalisty prewencyjnie. Zajęcia z fizjoterapią bardzo dobrze sprawdzają się dla osób, które chcą zapobiec bólom kręgosłupa. Zazwyczaj w tym celu przeprowadzana jest rehabilitacja kręgosłupa szyjnego, a także rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego. Odcinki te są szczególnie narażone na ból i schorzenia u osób, które prowadzą siedzący tryb życia, wykonują prace biurowe bądź precyzyjne, a także z nadwagą i otyłością.

Ponadto rehabilitacja kręgosłupa jest konieczna w przypadku w osób, które borykają się z nieprawidłową postawą ciała — kifozą, lordozą bądź skoliozą, dyskopatią szyjną, piersiową lub lędźwiową, po urazach, a także przed i po operacji któregoś z odcinków kręgosłupa.

Czy na rehabilitację kręgosłupa konieczne jest skierowanie?

Do gabinetu rehabilitacyjnego można umówić się prywatnie lub skorzystać z usług finansowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. W pierwszym przypadku koszty pokrywa się samodzielnie, a skierowanie nie jest wymagane. Rozwiązanie to zazwyczaj stosowane jest przez pacjentów, którym zależy na szybkim terminie wizyty, ponieważ czas oczekiwania w tym przypadku jest zazwyczaj krótszy. Aby skorzystać z rehabilitacji kręgosłupa w  naszym gabinecie w Zabrzu nie potrzebujesz skierowania.

Korzystając z rehabilitacji z NFZ, konieczne jest posiadanie skierowania. Jest ono wystawiane przez lekarza ubezpieczenia, czyli takiego, który pracuje w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Co ważne, zgodnie z prawem nie może być to lekarz chorób wewnętrznych, a na niektóre typy rehabilitacji skierować może jedynie specjalista, nie np. lekarz rodzinny.

Jak zapisać się na fizjoterapię kręgosłupa?

Chcąc skorzystać prywatnie z rehabilitacji, należy wybrać gabinet, a następnie zapisać się na wizytę do specjalisty. Wiele osób korzysta z możliwości telefonicznej rezerwacji. Niektóre z placówek, w tym także nasza umożliwiają także rejestrowanie się za pomocą formularza dostępnego na stronie, gdzie samodzielnie można sprawdzić wolne godziny u wybranych rehabilitantów oraz zapisać się na konkretną usługę. W gabinecie KrupaMed możesz zapisać się szybko na rehabilitację klikając w ten link.

W przypadku korzystania z usług finansowanych przez NFZ, konieczne jest znalezienie gabinetu, który współpracuje z Narodowym Funduszem Zdrowia na podstawie podpisanej umowy. Tylko w takim miejscu można skorzystać z nieodpłatnej pomocy. Proces zapisu jest taki sam. Warto pamiętać o tym, że skierowanie od lekarza jest ważne przez 30 dni od dnia wystawienia. Po tym czasie nie można zapisać się do specjalisty, nawet gdy występują wymienione na początku artykułu przesłanki do skorzystania z rehabilitacji kręgosłupa. Wizyta może odbyć się później niż przez 30 dni.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!