Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa? Jakie zabiegi stosujemy podczas rehabilitacji kręgosłupa?

Kręgosłup to narząd, który stanowi swoiste rusztowanie naszego ciała. Niestety przez prowadzony przez nas tryb życia narażony jest na szereg uszczerbków. Wiele osób boryka się z bólami kręgosłupa czy ograniczeniami w ruchu z powodu przeciążeń, zwyrodnień bądź innych schorzeń. Rozwiązaniem może być fizjoterapia. Jakie zabiegi stosujemy podczas rehabilitacji kręgosłupa?

Jak wygląda rehabilitacja kręgosłupa?

Rehabilitacja kręgosłupa to działania, z których korzysta coraz więcej osób. Dzięki niej można przywrócić pacjentowi komfort podczas codziennego funkcjonowania. Z jej pomocą możliwe jest zniwelowanie bólu oraz przywrócenie częściowej lub pełnej sprawności, która została utracona na skutek złych nawyków, urazów czy operacji. Najczęściej stosowana jest rehabilitacja kręgosłupa lędźwiowego, jednakże fizjoterapia może obejmować także odcinki: szyjny, piersiowy lub krzyżowy. Metody jej prowadzenia dobierane są indywidualnie dla każdego z pacjentów. W naszym gabinecie rehabilitacyjnym w Zabrzu rehabilitacja kręgosłupa wykonywana jest metodami manualnymi, naturalnymi oraz w formie fizykoterapii. Na czym polegają? Jakie konkretne zabiegi są wykonywane?

Rehabilitacja kręgosłupa metodami manualnymi

Terapia manualna jest bardzo często stosowana w rehabilitacji kręgosłupa. To szereg technik, chwytów i pozycji ułożeniowych pacjenta, które odpowiednio wykonane pomagają mu w zniwelowaniu problemów z kręgosłupem. W jej skład wchodzi masaż leczniczy, czyli zestaw systematycznych ruchów, które wywierają wpływ na kręgosłup pacjenta, otaczające go mięśnie. Często stosowany jest także masaż powięziowy, który skupia się na ręcznej stymulacji tkanek łącznych lub powięzi pacjenta.

W rehabilitacji stosowana może być także fizjoterapia kręgosłupa lędźwiowego, krzyżowego, szyjnego czy piersiowego za pomocą pinoterapii. Polega ona na stymulacji obszarów na skórze człowieka, które pozwalają na pobudzenie wybranych ośrodków nerwowych. Jest ona przeprowadzana za pomocą specjalnych miedzianych gwoździ nazywanych pinami.

Naturalne zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup

Wiele osób, zastanawiając się, jakie zabiegi rehabilitacyjne na kręgosłup lędźwiowy, szyjny czy krzyżowy można wykonać, zapomina o naturalnych metodach fizjoterapii, które w tym przypadku mogą być niezwykle skuteczne.

W naszym gabinecie fizjoterapii w Zabrzu oferujemy m.in. możliwość skorzystania z baniek chińskich. Jest to rodzaj bańki próżniowej. Zasysa ona pod ciśnieniem skórę oraz znajdujące się pod nią tkanki. Pozwala na ich znaczne ukrwienie, co daje efekt terapeutyczny.

Naturalną metodą rehabilitacji kręgosłupa może być także akupunktura, czyli nakłuwanie igłami konkretnych punktów ciała nazywanych akupunkturowymi. Z akupunktury wywodzi się stosowane przez nas suche igłowanie. Nie skupia się w nim jednak na przepływie energii, a na reakcjach fizjologicznych.

Fizykoterapia jako rehabilitacja w bólach kręgosłupa

Ostatnią grupą zabiegów rehabilitacyjnych w leczeniu schorzeń kręgosłupa jest fizykoterapia. Opiera się ona na działaniu zjawisk atmosferycznych w celu przywrócenia sprawności. W naszym gabinecie korzystamy z terapii Tecar, czyli działania falami radiowymi, a także elektroterapii TENS — elektrostymulacji prądem.

Warto zaznaczyć, że metody fizjoterapii kręgosłupa powinny być dobrane indywidualnie, w zależności od schorzenia, chorób współistniejących oraz ogólnej kondycji pacjenta. Techniki te mogą być ze sobą mieszane, w celu uzyskania możliwie najlepszych rezultatów w jak najkrótszym czasie.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!