Fizjoterapeuta czy ortopeda? Kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty, kiedy do ortopedy?

Liczne statystyki pokazują, że Polacy żyją coraz bardziej aktywnie. Wycieczki górskie i rowerowe, nordic walking, długie spacery po lesie. Ruch doskonale wpływa na zdrowie jednak pod warunkiem, że nie dojdzie do kontuzji. Kiedy ta się przytrafi, rodzi się pytanie – do jakiego specjalisty się udać: do fizjoterapeuty czy do ortopedy?

Ortopeda – specjalista nie tylko od wad postawy

Ortopedzi początkowo byli specjalistami, którzy zajmowali się leczeniem wad postawy u dzieci. Z czasem ich kompetencje znacząco się poszerzyły i zaczęły obejmować leczenie całego narządu ruchu, zarówno u najmłodszych, jak i u dorosłych.

Ortopedia jest specjalnością lekarską związaną z diagnostyką, leczeniem zachowawczym i operacyjnym schorzeń układu ruchu i wad postawy. Kompetencje ortopedy jednak, jak już wspomnieliśmy, nie ograniczają się tylko do leczenie schorzeń kręgosłupa, ale są o wiele szersze. Obejmują wrodzone i nabyte wady postawy, zapalenia, zakażenia, uszkodzenia i zmiany pourazowe.

Stany zapalne, schorzenia mięśni, urazy i złamania, czyli z czym do ortopedy?

Ortopeda pomoże Ci w sytuacji, kiedy zmagasz się z:

  • wadami postawy,
  • stanami zapalnymi,
  • wadami wrodzonymi,
  • zmianami zwyrodnieniowymi,
  • chorobami układu mięśniowego,
  • chorobami metabolicznymi, które dotyczą układu ruchu,
  • zakażeniami tkanki kostnej i stawów,
    urazami.

Kiedy dojdzie do urazu lub złamania w wyniku nadmiernej aktywności ruchowej bądź wypadku komunikacyjnego, nie czekaj, tylko udaj się do ortopedy.

Specjalista zajmie się również leczeniem schorzeń stawu barkowego lub kolanowego. Bywa, że dolegliwości bólowe w ich obrębie nie ustępują pomimo tego, że zastosowałeś leczenie farmakologiczne (zażyłeś środki przeciwbólowe). Pamiętaj jednak, że doraźne preparaty nie zastąpią wizyty u lekarza, dlatego nie zwlekaj i czym prędzej udaj się na konsultację.

Fizjoterapeuta – specjalista zajmujący się rehabilitacją narządu ruchu

Obecnie świadomość ciała i jego problemów jest tak ogromna, że fizjoterapeuta nieustannie poszerza swoje kwalifikacje. Dawnej specjalistą tym mogła zostać osoba, która ukończyła kurs masażu, dzisiaj pojęcie fizjoterapii obejmuje wiele dziedzin.

Fizjoterapeuta ma wiedzą z anatomii, fizjologii, kinezjologii i biomechaniki. Specjalista ten za pomocą wielu ćwiczeń, które przygotowuje dla pacjenta, przywraca mu sprawność ruchową. Ów proces nazywany jest właśnie rehabilitacją narządu ruchu.

Fizjoterapia jako proces przywracania sprawności ruchowej

Wiesz już, kim jest fizjoterapeuta. Proces, dzięki któremu dojdziesz do sprawności ruchowej, nazywany jest fizjoterapią. Stosując różne metody, takie jak fizykoterapia, masaż leczniczy, hydroterapia, kinezyterapia czy terapia manualna, fizjoterapeuta uwalnia Cię od bólu i przywraca Twojemu narządowi ruchu świetną formę. Fizjoterapia pomoże Ci w przypadku, gdy:

  • cierpisz na dolegliwości bólowe związane z narządem ruchu,
  • przeszedłeś operacje wymagające rehabilitacji,
  • Twój organizm stracił dawną sprawność i wydolność,
  • chcesz usprawnić układ ruchowy i jego poszczególne narządy.

Kiedy do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy?

Pewnie obecnie zadajesz sobie pytanie – jakiego specjalistę wybrać? Ortopedę czy fizjoterapeutę?

Pierwszy udzieli Ci pomocy medycznej w przypadku urazów, złamań, ale także bólu, który nasilił się wskutek tego, że przez długi czas go bagatelizowałeś. W takiej sytuacji lekarzem pierwszego kontaktu powinien zawsze być ortopeda.

Jeśli jednak Twoje schorzenia są wynikiem siedzącego trybu życia, złej postawy ciała, braku aktywności fizycznej, udaj się do fizjoterapeuty. To właśnie on pomoże Ci uporać się z przewlekłymi bólami, które znacząco obniżają jakość Twojego życia.

Z kolei ortopeda wykona konkretne badania i w zależności od ich wyników – ustali plan leczenia. Bywa, że specjalista ten skieruje Cię do fizjoterapeuty na rehabilitację narządu ruchu. W przypadku, gdy przyczyna bólu jest o wiele głębsza i wymaga leczenia (w tym nierzadko operacyjnego), ortopeda sam podejmie się terapii.

Wiesz już, kiedy zgłosić się do fizjoterapeuty, a kiedy do ortopedy. Nie lekceważ bólu czy urazu. Czasami z pozoru niegroźna sytuacja może spowodować szereg nieprzyjemnych konsekwencji, które negatywnie wpłyną na Twój komfort.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!