Jak wygląda rehabilitacja po operacji biodra?

Biodro jest wieloelementowym stawem kończyny dolnej. W związku z jego dużą aktywnością i ciężarem, który na nim spoczywa, bardzo wielu pacjentów boryka się z jego schorzeniami. Do najczęstszych zalicza się chorobę zwyrodnieniową, dysplazję oraz jałową martwicę kości. W wielu przypadkach wskazane jest wykonanie zabiegu, np. wszczepienia endoprotezy bądź artroskopii, który pozwoli pacjentowi na pozbycie się uciążliwego bólu oraz powrót do sprawności. Konieczna jest także rehabilitacja po operacji stawu biodrowego. Jak wygląda, co warto o niej wiedzieć?

Jak wygląda rehabilitacja, jakie ćwiczenia po operacji biodra?

Pierwszą z najważniejszych kwestii, którą należy poruszyć, jest to, że rehabilitacja po wymianie biodra lub mniej inwazyjnym zabiegu powinna być dobrana indywidualnie do stanu zdrowia pacjenta oraz jego kondycji. Pod uwagę brane są m.in.: powód przeprowadzenia zabiegu, stan zdrowia, wiek czy kondycja. Rehabilitację rozpoczyna się już w szpitalu, od prostych ćwiczeń, takich jak np.:

  • napinanie pośladków,
  • wciąganie brzucha,
  • przyciskanie pięt do materaca,
  • delikatne zginanie nogi w kolanie.

Wraz z gojeniem się miejsca pooperacyjnego przejść można do bardziej zaawansowanej aktywności, takiej jak nauka chodu, ćwiczenia izometryczne, siłowe oraz stretching.

Rehabilitacja biodra  obejmować może także zabiegi z zakresu fizykoterapii (elektroterapia, hydroterapia, krioterapia, laseroterapia albo magnetoterapia). Podczas powrotu do zdrowia sprawdzić może się także drenaż limfatyczny bądź suche igłowanie.

Ile trwa rehabilitacja po operacji biodra?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, o to ile trwa rehabilitacja po endoprotezie biodra lub innej operacji. Pacjenci, którzy posiadają cementową endoprotezę, potrzebują średnio 3 – 4 miesiące na powrót do zdrowia, z kolei w przypadku bezcementowej czas ten wydłuża się do około pół roku. Warto także zaznaczyć, że rehabilitacja po endoprotezie oraz innych zabiegach w okolicy bioder zależna jest także od ogólnego stanu zdrowia, w tym stanu innych stawów, wydolności krążeniowo-oddechowej, sprawności mięśniowej oraz podejmowanej we wcześniejszych latach aktywności fizycznej. Nie bez znaczenia są także czynności podejmowanie przez pacjenta, podczas gojenia się i powrotu do formy. Co to znaczy? Czego należy unikać w czasie rekonwalescencji?

O czym jeszcze warto pamiętać podczas rekonwalescencji po operacji stawu biodrowego?

Rehabilitacja po endoprotezie stawu biodrowego lub innym zabiegu w okolicy biodra to nie tylko regularne ćwiczenia czy zabiegi, ale także dbanie o siebie.

Specjaliści przestrzegają, aby w czasie powrotu do zdrowia nie krzyżować nóg, nie skręcać stawów skokowych oraz bioder, a także nie schylać się.

Niewskazane jest zginanie stawu biodrowego poniżej kąta 90°C. Dodatkowo nie należy siadać w miękkich fotelach, niskich krzesłach oraz brzegach siedzisk.

Podczas wstawania z pozycji leżącej należy pamiętać, aby operowaną nogę opuszczać jako pierwszą. Tak samo w czasie schodzenia po schodach; podczas wchodzenia najpierw stawia się nogę nieoperowaną.

Chodząc, nie wolno stawiać dużych kroków. W kwestii obuwia odradza się noszenie klapek i sandałów — najlepiej sprawdzają się pełne buty. Niezwykle ważnym elementem rehabilitacji jest także brak dźwigania ciężarów.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!