Rehabilitacja po operacji kolana — na czym polega?

Kolano to duży staw w ludzkim organizmie. Przez to, że ma on skomplikowaną budowę oraz że spoczywa na nim prawie cały ciężar ludzkiego ciała, wielu z naszych pacjentów boryka się z jego schorzeniami. W niektórych przypadkach, gdy inne metody nie przynoszą ulgi oraz nie przywracają prawidłowego funkcjonowania, konieczne jest wykonanie zabiegu na stawie kolanowym. Jak wygląda rehabilitacja po operacji kolana, ile trwa, o czym pamiętać w procesie rekonwalescencji? Wyjaśniamy.

Kiedy wskazana jest rehabilitacja kolana?

Rehabilitacja kolana to szereg zabiegów oraz ćwiczeń, które mogą pozwolić pacjentowi na pełen powrót do sprawności, a także zniwelować u niego dolegliwości bólowe. Zalecana jest przede wszystkim po endoprotezie (z naszego innego artykułu dowiesz się jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana) oraz artroskopii stawu kolanowego. Zabiegi te wykonuje się u pacjentów z chorobami zwyrodnieniowymi, urazami, martwicą oraz wadami rozwojowymi. Wskazaniami mogą być także obecność ciał obcych w stawie, torbiele okołostawowe lub zmiany nowotworowe.

Warto również zaznaczyć, że niewymagana, ale zalecana jest rehabilitacja kolana po jego skręceniu czy innych urazach, a także przed operacją w chorobie zwyrodnieniowej.

Co obejmuje rehabilitacja po operacji kolana?

Sposoby przywrócenia pacjenta do sprawności po wszelkiego rodzaju zabiegach na stawie kolanowym zależne są od jego wskazania do zabiegu, czasu, który upłynął od interwencji chirurgicznej, a także ogólnego stanu zdrowia pacjenta czy jego wieku. Co to zasady rehabilitacja kolana obejmuje 3 grupy czynności rehabilitacyjnych:

  • metody manualne,
  • fizykoterapię
  • metody naturalne.

W pierwszym aspekcie mieszczą się masaże (leczniczy, stawowy nazywany także centryfugalnym oraz powięziowy). Wdrażane bywają także mobilizacja rzepki oraz pinoterapia. Fizykoterapeuci stosują: działanie falami radiowymi, elektroakupunkturę, elektrostymulację prądem, jonoforezę oraz kinezyterapię. Decydując się na metody manualne, z powodzeniem można wdrożyć w rehabilitacji po operacji kolana akupunkturę, bańki chińskie oraz suche igłowanie.

Ile trwa rehabilitacja po operacji kolana?

Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, o to ile trwa rehabilitacja kolana po operacji. Czas ten uzależniony jest m.in. od diagnozy pacjenta, jego stanu zdrowia, naturalnych zdolności organizmu do regeneracji czy rzetelności, z jaką wykonywane są zalecane ćwiczenia i zabiegi. Co do zasady jednak przyjmuje się, że rekonwalescencja po zabiegu, w czasie którego i po którym nie doszło do komplikacji, trwa około 3 miesiące.

Rekonwalescencja po operacji kolana — ważne zalecenia

W czasie powrotu do zdrowia po operacji kolana bardzo ważne jest nieobciążanie leczonego stawu, a także wypoczywanie z uniesioną kończyną. W wielu przypadkach zalecane jest stosowanie kul bądź ortezy, by zabezpieczyć kolano przed urazami podczas poruszania się. Odradza się siadanie na niskich krzesłach oraz dźwiganie. Przestrzeganie tych zasad, wraz z innymi zaleceniami specjalisty, pozwala na szybszy powrót do zdrowia oraz lepsze efekty podejmowanej rehabilitacji.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!