Od czego boli kręgosłup lędźwiowy?

Masz często do czynienia z bólem w dolnej części pleców? Jeśli tak, to z pewnością ciekawi Cię, co może być przyczyną tego dyskomfortu. Kręgosłup lędźwiowy, stanowiący dolny odcinek osi szkieletu, jest szczególnie podatny na różnego rodzaju dolegliwości. W niniejszym artykule przyjrzymy się, co może powodować ból kręgosłupa lędźwiowego i podpowiemy, jak sobie z nimi radzić.

Jakie są przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego?

Ból kręgosłupa lędźwiowego może mieć wiele przyczyn, ponieważ jest to najbardziej wydłużony i obciążony segment osi szkieletu. Wśród najczęstszych specjaliści wymieniają przeciążenie mięśni. Ich nadmierne obciążenie, na przykład podczas podnoszenia ciężkich przedmiotów lub wykonywania niewłaściwych ruchów, może prowadzić do napięcia i dolegliwości bólowych tkanek.

Ból kręgosłupa lędźwiowego może być spowodowany także przez przepuklinę dysku. Występuje ona, gdy jądro miażdżyste wewnątrz dysku międzykręgowego uwypukla się przez pęknięcie w zewnętrznej warstwie. Może to prowadzić do ucisku na nerwy rdzeniowe lub korzenie nerwowe, co powoduje dolegliwości bólowe w dolnej części pleców zwane rwą kulszową. Jeśli cierpisz z tego powodu rozważ fizjoterapię, rehabilitację rwy kulszowej.

Ból odcinka lędźwiowego może być także związany ze zmianami zwyrodnieniowymi oraz zapaleniem stawów.

Co ważne, przyczyną bólu lędźwiowego może być także nieprawidłowa postawa ciała, czyli skolioza (boczne skrzywienie kręgosłupa) lub lordoza (wygięcie ku tyłowi), ponieważ często prowadzi do nadmiernego obciążenia kręgosłupa lędźwiowego, a co za tym idzie dolegliwości bólowych.

Jak wynika z raportu Instytutu Matki i Dziecka aż 90% dzieci w Polsce ma wady postawy. Zaniedbane mogą być powodem poważnych konsekwencji zdrowotnych w przyszłości, dlatego zastanów się nad leczeniem wad postawy.

Warto zauważyć, że przyczyny bólu kręgosłupa lędźwiowego mogą się różnić w zależności od indywidualnych czynników, stylu życia i historii medycznej. W przypadku utrzymującego się bólu zaleca się skonsultowanie się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i wdrożenia odpowiedniego leczenia.

Co pomoże na bóle odcinka lędźwiowego kręgosłupa?

Wiedząc, co powoduje ból lędźwi, warto także poznać metody, które mogą pomóc go zniwelować. W przypadku nagłych dolegliwości bólowych należy postawić na regenerację.

Dobrze jest unikać czynności, które nasilają ból, a także długotrwałego pozostawania w jednej pozycji. Odpoczywając, można położyć się na płaskiej powierzchni na plecach z poduszką pod kolanami lub na boku z poduszką między nogami. Dobrym pomysłem jest także wdrożenie leczenia temperaturą. Chłodne okłady mogą zmniejszyć obrzęk i zapalenie wczesnych faz urazu, podczas gdy ciepło pomaga rozluźnić napięte mięśnie. Warto dbać na co dzień o utrzymanie prawidłowej postawy ciała podczas wykonywania wszelkiego rodzaju czynności. Co ważne, regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha, pleców i miednicy może pomóc w stabilizacji kręgosłupa lędźwiowego oraz zmniejszeniu ryzyka wystąpienia bólu w lędźwiach. Warto dostosować program ćwiczeń do indywidualnych potrzeb z pomocą specjalisty, by był maksymalnie efektywny oraz bezpieczny.

Rehabilitacja a bóle kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

Wspomniane wcześniej ćwiczenia mogą być element fizjoterapii, tuż obok: manipulacji stawów, mobilizacji tkanek miękkich, rozciągania, masażów czy elektroterapii. Rehabilitacja kręgosłupa może przynieść wiele korzyści osobom, które czują ból w lędźwiach.

Zalicza się do nich: złagodzeniu bólu, przywrócenie pełnej funkcji i elastyczności tego obszaru oraz poprawę jakości życia.

Ważne jest, aby rehabilitację kręgosłupa lędźwiowego prowadził wykwalifikowany specjalista, np. fizjoterapeta. Przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii zawsze warto skonsultować się z lekarzem w celu uzyskania dokładnej diagnozy i zaleceń dotyczących najlepszego podejścia do konkretnego przypadku bólu kręgosłupa lędźwiowego.

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej i już kompleksowo, przeczytaj

Kompleksowy przewodnik po bólu kręgosłupa lędźwiowego: przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!

Pierwsza wizyta (konsultacja i zabieg) w cenie 140 zł!