Czy fizjoterapeuta może robić USG?
Zgodnie z prawem wykonywanie badań ultrasonograficznych zastrzeżone jest dla lekarzy, jednak może wykonywać je także fizjoterapeuta. Jest ono w pełni bezpieczne i nieinwazyjne, jednakże fizjoterapeuci, którzy chcą korzystać z tej metody obrazowania tkanek miękkich, powinni ukończyć kurs, na którym zdobędą wiedzę pozwalającą im na przeprowadzenie efektywnego oraz bezpiecznego badania.
Jak wykonywane jest USG przez fizjoterapeutę? W zasadzie tak samo, jak w przypadku innych specjalistów. Konieczne jest odsłonięcie części ciała, która poddana będzie badaniu ultrasonograficznemu, specjalista rozsmarowuje na niej specjalny żel, a następnie przesuwa głowicą wzdłuż badanego obszaru. Może ona być przykładana pod różnymi kątami, a także z różną siłą dla uzyskania pełnego obrazu badanych tkanek.
Warto jednak zaznaczyć, że fizjoterapeuta nie ma prawa do wystawienia oceny radiologicznej, dlatego w przypadku zdiagnozowania pewnych nieprawidłowości może skierować pacjenta do lekarza w celu przeprowadzenia dalszej diagnostyki pod jego okiem.
Jakie znaczenie ma USG w fizjoterapii?
Prowadzona przez nas fizjoterapia w Zabrzu wspierana jest badaniem USG. Pozwala na dopasowanie procesu leczenia (rehabilitacji i fizjoterapii) do konkretnego przypadku, by osiągnąć jak najlepsze wyniki. Zazwyczaj ultrasonografia stosowana jest przy rehabilitacji zachowawczej stawów, ponieważ pozwala na skalowanie ich biomechaniki, zakresów ruchomości oraz zmian zwyrodnieniowych, z którymi mogą borykać się pacjenci w każdym wieku. USG ma także znaczenie w diagnozowaniu stanów zapalnych lub przerostów kaletek maziowych.
Dodatkowo badanie ultrasonograficzne pozwala na ocenę:
- mięśni pod kątem ich naderwania, zerwania oraz wydolności dynamicznej,
- więzadeł, które mogą być zerwane lub naderwane,
- ścięgien, by sprawdzić, czy pojawia się stan zapalny, tendinopatia, a także dla kontrolowania stanu ich gojenia się,
- nerwów — sklejenia i zbliznowacenia w okolicy nerwu, które go drażnią, a także zmiany pourazowe,
- kości,
- blizn.
Badanie USG w fizjoterapii wykonuje się nie tylko na potrzeby stawiania diagnozy, ale także dla bieżącej kontroli efektywności prowadzonej rehabilitacji. Dzięki temu można zmodyfikować wprowadzone leczenie dla osiągnięcia pożądanych efektów w krótszym czasie, co stanowi nie lada walor dla pacjenta.
Czy istnieją przeciwwskazania do wykonania USG w trakcie rehabilitacji?
Jak pomagamy w gabinecie fizjoterapii Krupa Med?
Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!
- Przyspiesz proces regeneracji dzięki technologii Tecar
- Wypróbuj naturalne i nieinwazyjne metody rehabilitacji
- Dla sportowców, a także w stanach ostrych i przewlekłych