Zalecenia po endoprotezie stawu kolanowego — co radzi fizjoterapeuta?

Wstawienie endoprotezy stawu kolanowego to skomplikowany i inwazyjny zabieg chirurgiczny, który ma na celu poprawę jakości życia osób cierpiących na schorzenia kolan lub po urazach. Po jego wykonaniu bardzo ważne jest, aby pacjenci stosowali się do wskazań pooperacyjnych. W tym artykule omówimy najważniejsze zalecenia po endoprotezie stawu kolanowego, aby pomóc pacjentom zrozumieć, w jaki sposób powinni o siebie zadbać po operacji.

Najważniejsze zalecenia po endoprotezie stawu kolanowego

Rekonwalescencja po endoprotezie kolana to długotrwały proces, w czasie którego konieczne jest przestrzeganie szeregu zaleceń. Stosowanie się do wskazówek specjalisty pozwoli na szybki powrót do zdrowia oraz zminimalizowanie ryzyka powikłań. Czego nie wolno robić po endoprotezie kolana? Przede wszystkim zakazane jest dźwiganie ciężkich przedmiotów, noszenie klapek, a także zakładanie nogi na nogę oraz krzyżowanie kończyn. Ponadto wielu lekarzy przestrzega przed siadaniem na niskich krzesłach oraz spacerowaniem po nierównym terenie. Nie powinno się prowadzić samochodu przez około 6 tygodni po operacji. Po powrocie do zdrowia nie wolno uprawiać sportów generujących duże obciążenia dla stawów kolanowych.

Po wszczepieniu endoprotezy kolana pacjenci poruszają się o kulach, nie należy zrezygnować z nich zbyt wcześnie — decyzja ta powinna być skonsultowana ze specjalistą. Może on także zalecić noszenie opatrunków uciskowych lub ortezy. Nie wolno jednak stosować ich samodzielnie, bez wiedzy lekarza.

Dodatkowo po zabiegu operacyjnym bardzo ważne są zdrowa dieta, która wspomaga proces rekonwalescencji, jaki regularne kontrole u lekarza, który na bieżąco monitoruje stan zdrowia oraz wydaje zalecenia.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego — co warto o niej wiedzieć?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana to kolejny z bardzo ważnych elementów zdrowienia. Zazwyczaj jest ona wskazana już w pierwszej dobie po zabiegu. Dzięki niej możliwe jest zmniejszenie bólu oraz obrzęków, a także: zwiększenie zakresu ruchu, wzmocnienie mięśni, poprawa równowagi oraz nauczenie pacjenta życia z endoprotezą kolana.

Ćwiczenia po endoprotezie kolana w naszym gabinecie w Zabrzu dobierane są indywidualnie do kondycji chorego, jego wieku czy aktywności, która podejmowana była przed zabiegiem. W pierwszych dniach po operacji zazwyczaj wykonuje się ćwiczenia pasywne — polegające na ruchu kolana prowadzonym przez fizjoterapeutę, a następnie aktywne, aby przywrócić pełny zakres ruchu. Rehabilitacja kolana  obejmuje także aktywność: wzmacniającą mięśnie, poprawiającą równowagę, koordynację ruchową i elastyczność mięśni.

Podczas terapii zastosowanie mają również: metody naturalne, fizykoterapia (bańki chińskie, suche igłowanie, akupunktura) oraz wszelkiego rodzaju masaże.

Wszystkie te aktywności podczas rehabilitacji kolana w Zabrzu pozwalają na powrót do aktywności oraz życie bez bólu. Należy jednak zaznaczyć, że jest to proces długotrwały.

Jak długo odczuwa się ból po endoprotezie kolana?

Wielu pacjentów zastanawia się, jak długo odczuwa się ból po wszczepianiu endoprotezy kolana. Nie sposób jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ wiele zależy od czynników takich jak stan pacjenta, stosownie się do zaleceń lekarskich oraz indywidualny próg bólu. W większości przypadków dolegliwości bólowe po endoprotezie kolana mijają po około miesiącu. Warto wiedzieć, że w procesie zdrowienia stosować można środki przeciwbólowe, które poprawiają komfort pacjentów na co dzień, jak i podczas zabiegów rehabilitacyjnych.

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!