Jak długo trwa rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Zmiany zwyrodnieniowe oraz towarzyszący im silny ból kolan bardzo często są zaleceniem do wszczepienia endoprotezy. Jest to sztuczny odpowiednik stawu, który pozwala na przywrócenie wysokiego stopnia sprawności. Warto jednak zaznaczyć, że zabieg sam w sobie nie pomaga w 100%, konieczna jest także rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego. Kiedy można ją zacząć? Ile trwa?

Kiedy można zacząć rehabilitację kolana po endoprotezie?

Na samym początku warto zaznaczyć, że wszczepienie endoprotezy kolana jest operacją trudną i skomplikowaną, a jej powodzenie zależy nie tylko od specjalistów przeprowadzających zabieg, ale i wdrożonej rehabilitacji. Co do zasady uważa się, że powinno się ją wprowadzić, jak najszybciej, by móc osiągnąć jak najlepsze efekty. Rozumie się przez to czas od 12 do 24 godzin po wykonaniu operacji. Początkowo rehabilitacja prowadzona jest ambulatoryjnie, później konieczne jest regularne uczęszczanie na zajęcia z fizjoterapeutą.

Szybko wdrożona efektywna rehabilitacja pozwala na zmniejszenie bólu oraz obrzęków, przywrócenie pełnej ruchomości stawu i siły mięśniowej, a także mobilizację blizny, która nie będzie utrudniać wykonywania ruchów nogą.

Endoproteza kolana rehabilitacja — ile trwa proces leczenia?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana  jest etapem obowiązkowym po zabiegu. Specjaliści szacują, że czasem koniecznym na przywrócenie pełnej sprawności jest około pół roku i obejmuje to od 20 do ponad 30 wizyt u fizjoterapeuty. Warto jednak zaznaczyć, że czas ten jest orientacyjny. Zależy od wielu zróżnicowanych czynników, takich jak m.in.: wiek pacjenta, stan jego organizmu, choroby współistniejące oraz rzetelność wykonywanych ćwiczeń i stosowanie się do zaleceń specjalistów.

Jakie ćwiczenia po endoprotezie kolana?

Ćwiczenia po endoprotezie kolana dopasowywane są do stanu zdrowia pacjenta. Początkowo wykonywane są lekkie aktywności, które nie obciążają w znacznym stopniu operowanego stawu. Mogą być to np.:

  • ćwiczenia mięśnia czworogłowego,
  • ćwiczenia prostujące staw kolanowy,
  • unoszenie wyprostowanych nóg,
  • zginanie kolana w pozycji siedzącej,
  • zginanie kolana z podparciem nogi,
  • zginanie, krążenie nogi w stawie skokowym.

Stosunkowo szybko wdrażanie jest także chodzenie o kulach. Na późniejszych etapach rehabilitacji po endoprotezie kolana pacjent może: wchodzić i schodzić po schodach, zginać kolano w pozycji stojącej, ćwiczyć staw z oporem oraz jeździć na rowerze stacjonarnym w ramach treningu pozwalającego na powrót do zdrowia.

Inne zalecenia po endoprotezie stawu kolanowego

Warto zaznaczyć, że proces rehabilitacji po endoprotezie stawu kolanowego można przyspieszyć, stosując się do innych zaleceń specjalistów. Zalicza się do nich bez wątpienia brak wykonywania trudnych prac domowych, noszenia ciężkich przedmiotów, toreb, unikanie długotrwałego stania w okresie do 12 tygodni po operacji.

Bardzo ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności podczas czynności dnia codziennego, takich jak: mycie się, ubieranie, wstawanie oraz wsiadanie do samochodu.

Warto zaznaczyć, że w przypadku wielu pacjentów wykluczone na długi czas (lub dożywotnio) jest uprawianie sportów, które wywołują duże obciążenia w okolicy kolan lub gdy cechuje je szczególnie wysokie ryzyko upadku.

fizjoterapeuta Krzysztpf Krupa Zabrze

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!