Rehabilitacja po endoprotezie kolana — kiedy rozpocząć?

Endoproteza kolana to sztuczny implant, który zastępuje uszkodzone lub chorobowo zmieniony staw kolanowy. Jest powszechnie stosowanym zabiegiem chirurgicznym, którego celem jest złagodzenie bólu, poprawa funkcji stawu kolanowego i poprawa jakości życia pacjenta. Warto jednak wiedzieć, że operacja to tylko początek drogi do sprawności — tuż po niej konieczna jest rehabilitacja kolana. Kiedy ją rozpocząć, by osiągnąć zadowalające rezultaty?

Kiedy rozpoczyna się rehabilitacja po endoprotezie kolana?

W zasadzie to częste pytanie naszych pacjentów należałoby zadać w inny sposób, ponieważ rehabilitacja kolana powinna być rozpoczęta jeszcze przed operacją.

Odpowiednio wdrożone ćwiczenia pozwalają na przygotowanie stawu do zabiegu wszczepiania endoprotezy, co znacząco ułatwia osiągnięcie lepszych rezultatów. Warto jednak wiedzieć, że gdy nie wprowadzono terapii przed operacją to nic straconego! Należy rozpocząć rehabilitację po endoprotezie kolana jak najszybciej, gdy jest to możliwe. Zazwyczaj jest ona wdrażana już dzień po zabiegu, w warunkach szpitalnych. W tym momencie najważniejsze są zniwelowania obrzęków oraz zmniejszenie bólu, a także poprawa krążenia w kończynie. Dąży się także do uzyskania pełnego wyprostu.

Dodatkowo ambulatoryjnie wprowadzane są pionizacja i nauka chodzenia o kulach. Po uzyskaniu wypisu ze szpitala bardzo ważna jest dalsza praca nad powrotem do sprawności.

Rehabilitacja poszpitalna po endoprotezie kolana w Zabrzu obejmować może nie tylko ćwiczenia, ale także terapię manualną fizykoterapię czy metody naturalne.

Jak długo trwa rehabilitacja po wszczepieniu endoprotezy kolana?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana w Zabrzu oraz czas jej trwania zależą od wielu czynników, takich jak:

  • rodzaj zabiegu,
  • stopień uszkodzenia,
  • wiek pacjenta,
  • ogólny stan zdrowia i poziom aktywności fizycznej przed operacją.

Zazwyczaj trwa ona jednak około 3 – 6 miesięcy i obejmuje do 30 wizyt w gabinecie rehabilitanta. Ważne jest, aby pacjenci regularnie uczestniczyli w rehabilitacji i przestrzegali zaleceń lekarza, co pozwala na osiągnięcie jak najlepszych efektów terapii, jak i szybszy powrót do pełni sprawności. Warto zaznaczyć, że efekty przeprowadzonej terapii mogą być widoczne dopiero pod koniec jej trwania, jak i nawet kilka dni po zakończeniu. Brak poprawy w czasie rehabilitacji nie powinien być powodem do zrezygnowania z niej.

Rehabilitacja po endoprotezie stawu kolanowego — efekty

Rehabilitacja kolana to szereg zabiegów, których ogólnym celem jest przywrócenie pacjenta do pełni sprawności, a także umożliwienie mu powrotu do aktywności fizycznej. Składają się na to:

  • odbudowanie siły mięśniowej,
  • wzmocnienie mięśni i więzadeł,
  • mobilizacja blizny, która staje się bardziej elastyczna,
  • wypracowanie prawidłowego wzorca chodu,
  • poprawa koordynacji.

Warto także zaznaczyć, że rehabilitacja kolana w naszym gabinecie w Zabrzu może pozwolić na zniwelowanie dolegliwości bólowych oraz obrzęków, które pojawiają się po zabiegu wszczepienia endoprotezy stawu kolanowego.

fizjoterapeuta Krzysztpf Krupa Zabrze

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!