Jaka rehabilitacja po endoprotezie kolana?

Rehabilitacja po endoprotezie kolana jest niezwykle istotnym elementem całego procesu leczenia. Jej przeprowadzenie jest niezbędne do osiągnięcia pełnego efektu leczenia. Wymaga specjalistycznej wiedzy i doświadczenia ze strony terapeutów oraz lekarzy, którzy nadzorują cały proces leczenia, a także cierpliwości i wytrwałości pacjenta. Jakie metody wdrażamy przy protezie kolana? Wyjaśniamy!

Jak dobierana jest rehabilitacja po operacji endoprotezy kolana?

Na samym początku warto odpowiedzieć na pytanie o to, jaka rehabilitacja pacjenta z protezą kolana będzie najlepsza. Niestety nie ma na nie jednej prawidłowej odpowiedzi. Wynika to z faktu, że metody dobierane są indywidualnie do poszczególnego pacjenta. Podczas pierwszej wizyty u specjalisty, na podstawie wywiadu, badania oraz analizy dokumentacji dobierane są techniki terapii. Nasi specjaliści od rehabilitacji po endoprotezie kolana w Zabrzu biorą pod uwagę m.in.:

  • powód operacji,
  • technikę jej przeprowadzenia,
  • choroby współistniejące, na które cierpi pacjent,
  • jego ogólną kondycję,
  • wiek i stan zdrowia.

Na podstawie wszystkich tych czynników można dobrać odpowiednie ćwiczenia oraz pozostałe zabiegi. Jakie metody są najczęściej wdrażane podczas rekonwalescencji po zabiegu endoprotezy kolana?

Ćwiczenia w rehabilitacji po wymianie stawu kolanowego

Jednym z podstawowych elementów rehabilitacji po endoprotezie kolana są ćwiczenia. Wśród nich wyróżnia się m.in. te wpływające na zakres ruchu. Można je podzielić na pasywne, w czasie których ruch prowadzi rehabilitant, fizjoterapeuta, jak i aktywne, w których pracę wykonuje pacjent. Wdrażane są także ćwiczenia wzmacniające mięśnie (izometryczne związane z napinaniem mięśni bez ruchu, z obciążeniem oraz na maszynach rehabilitacyjnych). Treningi podczas rehabilitacji mają także na celu poprawę równowagi i koordynacji oraz wzmacnianie elastyczność mięśni poprzez ich rozciąganie. Wprowadzane są także ćwiczenia mobilizacyjne, które dodatkowo poprawiają zakres ruchu.

Pozostałe metody stosowane w rehabilitacji po endoprotezie kolana

Rehabilitacja kolana w Zabrzu to nie tylko ćwiczenia, ale także szeroka gama innych sposobów fizjoterapii.

W naszym gabinecie bardzo często stosujemy metody manualne, takie jak mobilizacja rzepki czy pinoterapia.

Ponadto zastosowane mają masaż leczniczy, który wdrażany jest w celu zmniejszenia bólu, poprawy krążenia krwi, redukcji obrzęków oraz zwiększenia ruchomości i elastyczności tkanek, a także masaż centryfugalny (stawowy), który pozwala na przyspieszenie gojenia się tkanek, poprawy wytwarzania mazi stawowej czy rozluźnienie tkanek okalających staw kolanowy.

Kolejny masaż po endoprotezie stawu kolanowego to masaż powięziowy zmniejszający napięcie całego organizmu.

Podczas rehabilitacji po endoprotezie kolana zastosowanie może mieć także fizykoterapia:

  • terapia Tecar przy użyciu fal radiowych — poprawia regenerację tkanek poprzez wpływanie na nich unaczynienie;
  • elektroterapia (przezskórna stymulacja prądem) — wpływa na zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz stymuluje pracę osłabionych mięśni, co stanowi doskonałe uzupełnienie terapii ruchowej;
  • kinezyterapia (leczenie ruchem) — zmniejsza ból, zwiększa wytrzymałość mięśni oraz ruchomość stawów;
  • elektroakupunktura (połączenie akupunktury z leczeniem prądem) — redukuje napięcie mięśniowe.

Dodatkowo w rehabilitacji po endoprotezie wykorzystać można banki chińskie, suche igłowanie oraz klasyczną akupunkturę. Tak jak jednak wspomniano, metody te dobierane są indywidualnie, w zależności od predyspozycji pacjenta oraz jego stanu zdrowia.

fizjoterapeuta Krzysztpf Krupa Zabrze

Zarezerwuj termin – szybka ulga w bólu!