Czy fizjoterapeuta to lekarz? Fizjoterapeuta, rehabilitant — jakie różnice?

Fizjoterapia zdobywa coraz większą popularność, gdyż z roku na rok kolejne osoby przekonują się o jej zaletach. Zanim jednak ktoś skorzysta z tego rodzaju pomocy, często stawia pytania takie jak to, czy fizjoterapeuta jest lekarzem? Jaka jest różnica pomiędzy fizjoterapeutą a rehabilitantem? Gdzie szukać specjalisty w zakresie fizjoterapii? Osoby chcące zgłębić ten temat zapraszamy do lektury niniejszego artykułu.

Fizjoterapeuta kto to?

Fizjoterapia jest ważną dziedziną współczesnej medycyny, w związku z tym rodzi się pytanie czy fizjoterapeuta jest lekarzem?

Fizjoterapeuta to samodzielny zawód medyczny, nie oznacza to jednak, że osobę wykonującą go możemy nazywać lekarzem. Aby zostać fizjoterapeutą, należy zdobyć konkretne uprawnienia oraz wykształcenie wyższe, dzięki czemu możliwe jest staranie się o dokument PWZFz, który stanowi potwierdzenie wszelkich niezbędnych kompetencji. Chcąc odpowiedzieć na pytanie fizjoterapeuta – kto to, należy powiedzieć, że jest to osoba, która holistycznie i interdyscyplinarne podchodzi do problemów pacjenta. Ponadto jej celem jest ich skuteczna eliminacja poprzez identyfikację źródeł bólu i ich podłoża. Tego typu podejście można znaleźć w takich miejscach, jak fizjoterapia Zabrze KrupaMed.

Lista zabiegów, jakie wykonują fizjoterapeuci, jest bardzo długa, jeśli więc borykamy się z jakimiś dolegliwościami bólowymi, bądź problemami dotyczącymi sprawności ruchowej, bez wątpienia warto zgłosić się do gabinetu fizjoterapeutycznego. Przykładowe zabiegi, którym możemy zostać poddani w takim miejscu to m.in:

Fizjoterapeuta a rehabilitant - różnice

Fizjoterapeuci często współpracują z rehabilitantami, co jest bardzo korzystne z punktu widzenia pacjentów, gdyż zapewnia niezwykle profesjonalne i kompleksowe wsparcie. Szukając pomocy, warto zatem wybierać takie miejsca, jak rehabilitacja Zabrze KrupaMed, gdzie spotkamy specjalistów z obu dziedzin.

Lekarz rehabilitacji a fizjoterapeuta – jaka jest zatem różnica pomiędzy tymi zawodami? Przede wszystkim sam termin rehabilitacja jest znacznie szerszy niż fizjoterapia. Można wręcz powiedzieć, że fizjoterapia to część rehabilitacji, która skupia się na przywróceniu sprawności ruchowej i zlikwidowaniu bólu. Osoby objęte rehabilitacją mogą ponadto liczyć na wsparcie także w innych sferach, które pomogą im odzyskać sprawność także psychiczną, czy społeczną.

Fizjoterapia czy rehabilitacja? Kiedy na rehabilitację, a w jakich przypadkach na fizjoterapię?

Rehabilitacji poddawane są przeważnie osoby, które np. odniosły poważne obrażenia w różnego rodzaju wypadkach, lub zmagają się z ciężkimi chorobami. W takiej sytuacji na rehabilitację kieruje je lekarz, natomiast w przypadku fizjoterapii może zostać ona zalecona przez lekarza, nie mniej sami również możemy zdecydować się na wizytę w gabinecie fizjoterapeutycznym.

Coraz więcej osób decyduje się na szukanie pomocy w przypadku dolegliwości związanych z siedzącym trybem życia i brakiem ruchu. Jest to bardzo pozytywny trend.